Jak poinformował w piątek zespół prasowy SN, początek Zgromadzenia zaplanowano na godz. 11 w największej sali sądu - im. Stanisława Dąbrowskiego.
"Warunki, w jakich funkcjonował Sąd Najwyższy w okresie sprawozdawczym, istotnie różniły się od tych, jakie występowały w latach poprzednich. Wynika to faktu, że w 2017 r. rozpoczęły się intensywne i niekonsultowane ze środowiskiem sędziowskim prace nad zmianą ustawy o Sądzie Najwyższym. Ich efektem było spowolnienie w działalności orzeczniczej. Nie było to jednak wynikiem zaniedbań ze strony Sądu Najwyższego" - zaznaczono we wnioskach "Informacji o działalności SN w roku 2017", która będzie omawiana podczas Zgromadzenia.
Jak dodano w tym opracowaniu, "prace nad ustawą z lipca 2017 r., jej uchwalenie, a następnie oczekiwanie na podpis Prezydenta RP spowodowały bowiem, że płynne zarządzanie SN okazało się niemożliwe". "Niepewność dotycząca statusu sędziów Sądu Najwyższego oraz ich przyszłości służbowej wysoce utrudniała wyznaczanie składów orzekających – zwłaszcza powiększonych – oraz sędziów sprawozdawców. Opóźniało to przygotowanie referatów i wyznaczanie terminów posiedzeń" - oceniono.
Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym - uchwalona 8 grudnia zeszłego roku - ma wejść w życie 3 kwietnia. Ustawa wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.
Ustawa przewiduje też m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat). W trzy miesiące od wejścia ustawy w życie, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia (wiek ten ukończyła już I prezes SN Małgorzata Gersdorf - PAP) - chyba że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie. W pół roku od wejścia ustawy w życie sędzia SN może sam przejść w stan spoczynku.
Jak wskazał SN w informacji za ubiegły rok, "ogółem w 2017 r. rozpoznano 11 tys. 373 spraw, w tym 8 tys. 034 skarg kasacyjnych i kasacji (w 2016 r. – 7 tys. 859), 1 tys. 146 zażaleń (w 2016 r. – 1 tys. 151) oraz 147 kwestii prawnych (w 2016 r. – 165).
"Biorąc pod uwagę powyższe, działalność SN w 2017 r. oraz uzyskane wyniki pracy, tak pod względem poziomu orzecznictwa, jak i ogólnej liczby rozpoznanych spraw, należy ocenić pozytywnie. Zachowanie sprawności działania SN jest zasługą osobistego zaangażowania sędziów oraz wyrazem dbałości o zapewnienie obywatelom najskuteczniejszej ochrony sądowej" - podsumowano informację o działalności SN za zeszły rok.
Niezależnie od tej informacji, SN przygotował także odrębne opracowanie - "Uwagi o stwierdzonych nieprawidłowościach i lukach w prawie".
"W dotychczasowej działalności sprawozdawczej SN przedmiotowe zagadnienie stanowiło część informacji rocznej o działalności SN. Ze względu na istotne znaczenie, jak i skalę występujących problemów, począwszy od 2015 r., opracowywana jest odrębna informacja dotycząca wyłącznie luk i nieprawidłowości w systemie prawnym" - zaznaczył Krzysztof Michałowski z zespołu prasowego SN. Łącznie w tym liczącym ponad sto stron opracowaniu poruszono ponad 70 zagadnień i problemów z różnych dziedzin prawa.
W sprawach cywilnych wymieniono na przykład następujące zagadnienia: prawo do zadośćuczynienia dla osób najbliższych w przypadku przeżycia osoby poszkodowanej, uprawnienia dewelopera w razie odstąpienia przez niego od umowy deweloperskiej oraz odpowiedzialność cywilną za dokonanie nieuczciwej praktyki rynkowej. Z kolei z zakresu prawa karnego wskazano na rozważane w zeszłym roku kwestie: reguł obliczania terminu przedawnienia karalności przestępstw oraz definicji przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Natomiast z zakresu prawa pracy SN zajmował się m.in.: ochroną pracowników w wieku przedemerytalnym zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony, a także świadczeniami związanymi z pracą kierowców w transporcie międzynarodowym. (PAP)
21 marca doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego
W najbliższą środę odbędzie się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, na którym I prezes SN przedstawia sprawozdanie z działalności za poprzedni rok i dzieli się z przedstawicielami najwyższych władz oraz środowisk prawniczych uwagami o stanie prawa.