Egzamin sędziowski i prokuratorski po raz pierwszy będą prowadzone przez komisję egzaminacyjną powołaną przez ministra sprawiedliwości. Będą się składać z dwóch części – pisemnej i ustnej.
Część pisemna egzaminu będzie trwać dwa dni, po sześć godzin dziennie. Przyszli sędziowie będą mieli za zadanie napisanie orzeczeń wraz z uzasadnieniami w sprawie karnej i cywilnej. Natomiast kandydaci na prokuratorów otrzymają zadanie sporządzenia apelacji od wyroku w sprawie karnej, pozwu, wniosku albo apelacji w sprawie cywilnej oraz przygotowania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Część ustna będzie polegać na rozwiązywaniu kazusów. Zdający będzie musiał wylosować zestaw pytań, po czym będzie miał minimum 15 minut na przygotowanie się do odpowiedzi.
Najwyższą oceną jest wynik celujący, który zostanie przyznany za 291 punktów w przypadku egzaminu sędziowskiego oraz za 346 w przypadku egzaminu prokuratorskiego. Najniższą oceną będzie natomiast ocena dostateczna, która zostanie przyznana za minimum 165 punktów (egzamin sędziowski) oraz za co najmniej 195 (egzamin prokuratorski).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna