Zaproponowane przez Komisję Europejską środki to kolejne - po wspólnej polityce rolnej czy pakiecie infrastrukturalnym - programy mające zapewnić finansowanie unijnych polityk w latach 2014-2020.
Tym razem KE przedstawiła propozycje dwóch programów służących do ochrony przed oszustwami finansowymi. To program ochrony interesów finansowych UE "Herkules III" oraz program wzmocnienia ochrony przed fałszerstwami banknotów i monet euro "Perykles 2020".
Na ochronę interesów finansowych KE chce przeznaczyć 110 mln euro na siedem lat, czyli około 15 mln euro rocznie. Proponowany przez KE program Hercules ma pomóc krajom unijnym w zapobieganiu oraz w dochodzeniach w sprawach związanych z nadużyciami finansowymi. Ma też finansować działania związane z walką z przemytem i podróbkami towarów, przede wszystkim papierosów. Unijne środki mają m.in. ułatwiać współpracę między krajami członkowskimi i dofinansowywać w tym celu wspólne zakupy specjalistycznego sprzętu, instalację baz danych koniecznych do wykrywania oszustw finansowych, wymiany i szkolenia ekspertów ds. walki z nadużyciami finansowymi. Mają też zapewniać wsparcie techniczne i operacyjne dla dochodzeń prowadzonych na poziomie krajowym.
Dotychczas z programu Hercules sfinansowano m.in. zakup skanerów, baz danych i informatycznych narzędzi do dochodzeń dla krajowych agencji śledczych oraz sfinansowano szkolenia dla około 5,3 tys. specjalistów. Program wspiera również współpracę między Komisją Europejską, Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i krajami członkowskimi.
Program Perykles z kolei ma przede wszystkim zapobiegać podrabianiu banknotów i monet euro. KE zaproponowała w tym celu ponad 7 mln euro na lata 2014-2020. Unijne granty są przeznaczone głównie dla banków centralnych i komercyjnych, krajowych organów śledczych, instytucji odpowiedzialnych za emisje banknotów i monet czy też przedsiębiorstw odpowiadających za bankomaty.
Program wspiera m.in. organizację międzynarodowych seminariów poświęconych zwalczaniu fałszerstw, zakup sprzętu koniecznego do ochrony banknotów i monet, jak również szkolenia i współpracę personelu. Program finansuje także zakupy koniecznego do ochrony euro sprzętu w krajach, które są uważane za najmniej bezpieczne. Ponadto finansuje międzynarodową strategię szkoleń, wypracowaną wspólnie przez kraje członkowskie; jest otwarty dla krajów spoza strefy euro i spoza UE.
Program istnieje od grudnia 2001 roku. W poprzednich edycjach finansował m.in. działania w Ameryce Południowej oraz w południowo-wschodniej Europie.
Propozycje Komisji muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez Parlament Europejski i Radę UE. (PAP)