W związku z wyrokiem ETS w sprawie odliczania VAT od paliwa do samochodów które po 1 maja 2004 straciły prawo do odliczenia podatku naliczonego, czy korekty deklaracji VAT i zwrot podatku VAT na konto firmy spowoduje konieczność korekt zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych i korekty deklaracji rocznej CIT-8 (paliwo w cenie brutto stanowiło koszt uzyskania przychodów).
Czy zwrot podatku naliczonego będzie przychodem w chwili wpływu środków finansowych na konto firmy (kasowo)?

Zwrot naliczonego podatku od towarów i usług, którego podatnik może się domagać w świetle wyroku ETS będzie stanowił przychód podatkowy w dacie jego otrzymania (kasowo). Podatnik nie będzie musiał dokonywać korekt zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, ani korekty rocznej deklaracji CIT-8, ponieważ w analizowanym przypadku nie zachodzi konieczność korygowania kosztów uzyskania przychodów za okres, w którym podatnik zaliczył naliczony podatek od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych i którego zwrot następnie otrzymał.
Zgodnie z postanowieniami art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Z kolei wedle brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 4f u.p.d.o.p. w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług stanowi przychód podatkowy w tej części, w której podatek ten uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Jak chodzi o moment powstania przychodu z tytułu otrzymania zwrotu naliczonego podatku od towarów i usług, zastosowanie znajduje przepis art. 12 ust. 3e u.p.d.o.p., zgodnie z którym w przypadku otrzymania przychodu związanego z działalnością gospodarczą, do którego nie znajdują zastosowania regulacje ust. 3a, 3c i 3d cytowanego przepisu, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. W analizowanym przypadku przytoczone wyżej przepisy art. 12 (ust. 3a, 3c i 3d) u.p.d.o.p. nie znajdą zastosowania, gdyż nie dochodzi ani do wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, ani także nie jest wystawiana faktura, ani nie można mówić o "uregulowaniu należności", przedmiotem analizowanego świadczenia nie jest także usługa rozliczana w okresach rozliczeniowych. Przychód podatkowy z tytułu otrzymanego zwrotu naliczonego podatku od towarów i usług w związku z wyrokiem ETS podatnik powinien wykazać w dniu, w którym otrzymał ten zwrot (np. w którym środki te wpłynęły na jego rachunek bankowy).
W świetle powyższych regulacji oczywistym jest, że skoro podatnik nie dokonuje korekty kosztów uzyskania przychodów za okresy przeszłe (w których naliczony podatek od towarów i usług, którego zwrot podatnik następnie otrzymał, był zaliczany do kosztów uzyskania przychodów), to nie musi korygować zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Kwota kosztów uzyskania przychodów w okresie, w którym podatnik bezprawnie (w świetle wyroku ETS) ponosił ciężar naliczonego podatku od towarów i usług, nie ulega zmianie. Jednocześnie odpowiedniemu (wprost proporcjonalnemu) zwiększeniu ulega przychód podatkowy, w związku ze zwrotem ww. naliczonego podatku od towarów i usług. Efekt fiskalny dla budżetu państwa będzie, zatem ten sam. Podatnik nie będzie musiał także dokonywać korekty rocznej deklaracji CIT-8, jako, że w roku (w latach), w których ponosił on ciężar naliczonego podatku od towarów i usług, koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym nie ulegają korekcie (w sensie prawnopodatkowym i księgowym pomimo zwrotu ww. naliczonego podatku od towarów i usług, koszty uzyskania przychodów pozostają na niezmienionym poziomie). Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 12 stycznia 2009 r. (publ. na stronie internetowej: http://www.mofnet.gov.pl/dokument_wai.php?const=4&dzial=609&id=156494&typ=news&PortalMF=), wielokrotnie przywoływanym przez organy aparatu skarbowego (np. Izba Skarbowa w Gdańsku, Urząd Skarbowy w Zgorzelcu na swoich stronach internetowych), wedle którego "podatnicy, którzy w związku z tym wyrokiem (Wyrok ETS z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie C-414/07 Magoora - przyp. aut.) dokonają odliczenia podatku od towarów i usług poprzez dokonanie korekty rozliczenia w tym podatku, nie są obowiązani do korygowania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Kwota zwrotu lub obniżenia podatku w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów będzie stanowiła przychód w podatku dochodowym w momencie otrzymania zwrotu."