Konwencję między Polską a Koreą z 1991 r. zmienił protokół podpisany w Seulu  22 października 2013 r. Przewiduje on  m.in. szerszą współpracę organów fiskusa obu państw. Dotychczas obowiązująca Konwencja nie odpowiadała w pełni współczesnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku, przede wszystkim w odniesieniu do kwestii wymiany informacji podatkowych.

Protokół przewiduje zmiany w opodatkowaniu należności licencyjnych. Wprowadza stawkę 5-proc. podatku pobieranego u źródła, podczas gdy dotychczasowa postanowienia umowne przewidywały stawkę 10 proc. Należności licencyjne mają objąć licencje do programów komputerowych. Zmiany zakładają też m.in. rozszerzenie klauzuli wymiany informacji podatkowej.

Protokół rozszerza też listę instytucji prowadzących działalność polegająca na udzielaniu lub gwarantowaniu pożyczek, zarówno po stronie koreańskiej, jak i na zasadzie zachowania wzajemności - po stronie polskiej. W Polsce będą to: Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Zmianie uległy przepisy Konwencji odnoszące się do opodatkowania pracy najemnej i zwolnienia od podatku związanego z długością pobytu w danym państwie w trakcie roku podatkowego. Postanowiono, że okres ten - wynoszący 183 dni - nie może być przekroczony w każdym dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym lub kończącym się w danym roku podatkowym.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów