Pytanie

Czy zmiana urzędu skarbowego wymaga złożenia nowego pełnomocnictwa i wniesienia na nowo opłaty za jego udzielenie?

Odpowiedź

Pomimo rozbieżności interpretacyjnych, co do zasady w przedmiotowej sytuacji należy, złożyć nowy dokument pełnomocnictwa i uiścić od niego opłatę. Opłatę wnosi się bowiem wyłącznie w związku ze złożeniem pełnomocnictwa w urzędzie albo w sądzie, nie zaś za samo ustanowienie pełnomocnika. Przez to, przedmiot opłaty obejmuje niejako samą czynność techniczną polegającą na "złożeniu" właściwego dokumentu do organu, a nie samo oświadczenie woli ustanawiające przedstawiciela jako takiego. Stąd należy wyciągnąć wniosek, że opłata powinna być wniesiona tyle razy, ile razy składamy dokument pełnomocnictwa, a nie tylko wówczas, kiedy podatnik pełnomocnictwo ustanawia i składa po raz pierwszy oświadczenie woli w tym zakresie

Uzasadnienie

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna i w praktyce obserwuje się różne interpretacje urzędów skarbowych, a przez to różne oczekiwania w zakresie stosowania obowiązujących przepisów. Zgodnie jednak z zapisami art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 225 poz. 1635) - dalej u.o.s., opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii - w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Ważną wskazówką interpretacyjną może być fakt, że obecnie obowiązująca ustawa o opłacie skarbowej podchodzi
w odmienny sposób do przedmiotu opłaty skarbowej niż wcześniej istniejące w tym zakresie regulacje. Zgodnie z jej zapisami, opłacie tej podlega bowiem już tylko określona czynność właściwego organu administracji publicznej, taka jak wydanie zaświadczenia czy zezwolenia oraz czynność złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym.

Z powyższego wynika, iż opłatę wnosi się wyłącznie w związku ze złożeniem pełnomocnictwa w urzędzie albo w sądzie, nie zaś za samo ustanowienie pełnomocnika. Przez to, przedmiot opłaty obejmuje niejako samą czynność techniczną polegającą na "złożeniu" właściwego dokumentu do organu, a nie samo oświadczenie woli ustanawiające przedstawiciela jako takiego. Stąd należy wyciągnąć wniosek, że opłata powinna być wniesiona tyle razy, ile razy składamy dokument pełnomocnictwa, a nie tylko wówczas, kiedy podatnik pełnomocnictwo ustanawia i składa po raz pierwszy oświadczenie woli w tym zakresie (nawet gdyby kolejne pełnomocnictwa zakreślały identyczny zakres umocowania). Inną istotną wskazówką interpretacyjną jest okoliczność, że pełnomocnictwo składa się określonej osobie (podmiotowi, stronie stosunku prawnego).

Każdy - właściwy miejscowo - urząd skarbowy reprezentowany jest przez naczelnika, w imieniu którego wydawane są zarówno indywidualne akty stosowania prawa, jak i przyjmowane są oświadczenia woli bądź wiedzy. Pełnomocnictwo jako dokument zawierający oświadczenie woli składane jest więc w istocie nie strukturze organów skarbowych jako całości, ale konkretnej jednostce, reprezentowanej przz naczelnika. W związku z okolicznością, iż w przedmiotowej sytuacji zmiana urzędu skarbowego powoduje de facto konieczność występowania przed miejscowo innym organem niż dotychczas, wydaje się, iż złożenie nowego pełnomocnictwa i uiszczenie od niego opłaty jest uzasadnione.

Zobacz też: Opłata skarbowa wiąże się z faktem złożenia pełnomocnictwa >>

Za hipotezą przeciwną - że dotychczasowe pełnomocnictwo "przechodzi" niejako automatycznie, razem z podatnikiem do nowego urzędu - trudno jest znaleźć argumenty na gruncie literalnego brzmienia obowiązujących przepisów. Z pewnością jednak brak konieczności składania nowego pełnomocnictwa i uiszczania ponownej opłaty daje się uzasadnić względami pragmatycznymi i racjonalnymi. Poza wszystkim stwierdzić jednakże należy, iż praktyka na tym polu posiada wiele rozbieżności i wątpliwości związanych m.in. z brakiem obowiązku przesyłania między organami informacji w zakresie ustanowionego uprzednio pełnomocnika.

Odpowiedź pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego