Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Katowicach prowadzi pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT w wewnątrzwspólnotowym obrocie towarami.

W toku śledztwa wykazano, że grupa działała od czerwca 2012 r. do września 2013 r. w Częstochowie i innych miejscowościach na terenie Polski. Transakcje prowadzone były z wykorzystaniem podmiotów z Polski i Unii Europejskiej. Na obecnym etapie postępowania ujawniono, że w przestępczym procederze występowało ponad 16 podmiotów gospodarczych krajowych, oraz podmioty zagraniczne m.in. z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Czech.

Uczestniczące w procederze firmy dokonywały obrotu towarami niewłaściwie rozliczając podatek VAT oraz dokonując fałszywych zapisów w dokumentacji. W ten sposób grupa wyłudziła podatek VAT o łącznej wysokości co najmniej 46,5 mln zł.

Podejrzani podejmowali również działania, aby udaremnić, a przynamniej utrudnić odkrycie źródła, z jakiego pochodziły uzyskane w przestępstwie środki pieniężne.

Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy w ramach postępowania nawiązano współpracę ze służbami partnerskimi. Umożliwiło to bieżącą wymianę informacji o efektach śledztwa.
W tej sprawie nasi funkcjonariusze przeszukali łącznie kilkanaście miejsc. W toku czynności ujawnili kilka tysięcy faktur VAT, a także broń palną i amunicję. Zabezpieczyli również mienie o wartości blisko 35 mln złotych.

Na obecnym etapie postępowania zarzutami objętych zostało 13 osób. Podejrzanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy. Wobec uczestników procederu zastosowano środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania, poręczeń majątkowych i dozorów policji. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 15. Sprawa ma charakter rozwojowy.