W toku śledztwa ustalono, że przestępczy proceder, którym zajmowali się członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, polegał na wyłudzaniu nienależnych zwrotów podatku VAT z tytułu eksportu towaru na Ukrainę. Sprawcy uzyskiwali także nienależne zwroty należności publicznoprawnych z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta.
 

Nielegalny mechanizm opierał się na „karuzelowym” obrocie folią oraz blachą. Dokonywany był on pomiędzy szeregiem tych samych firm tworzących łańcuchy pozorowanego przepływu towarów i transferowania środków pieniężnych. Wartość obrotu to około 35 milionów złotych.

W wyniku przestępczej działalności sprawców Skarb Państwa poniósł straty w wysokości około 7 milionów złotych.

Ustalenia poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania 10 osób. Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prokurator ogłosił im zarzuty. Trzy osoby podejrzane są o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, a kolejne cztery o udział w tej grupie. Dodatkowo osoby podejrzane o kierowanie grupą przestępczą oraz członkowie tej grupy usłyszeli zarzuty prania brudnych pieniędzy pochodzących z korzyści związanych z przestępczym procederem w łącznej kwocie 6 milionów złotych. Podejrzani usłyszeli również zarzuty dotyczące przestępstw skarbowych.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec trzech podejrzanych o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.

W toku prowadzonego postępowania na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości warte ponad 4 miliony złotych.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów