W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się osoba, która przez blisko 25 lat mieszkała w Niemczech. Po powrocie do kraju zamierza wysprzedać rzeczy, które odziedziczyła w ubiegłych latach po zmarłych, tj. odzież oraz drobne przedmioty otrzymane po zmarłym ojcu i bracie oraz własne rzeczy, zabawki i ubrania, z których wyrosła jej córka. Rzeczy te są używane, ale znajdują się w dobrym stanie i są znanych marek. Wnioskodawczyni zakupiła niewielkie (12 m2), indywidualne, kryte stoisko na jednym z targowisk, w którym niesystematycznie, 3-4 razy w miesiącu wyprzedaje ww. rzeczy. Czas, który poświęca na targowisku oraz kontakt z ludźmi pozwalają jej na ponowną adaptację w kraju, do którego powróciła po 25 latach nieobecności.

Wnioskodawczyni zapytała więc czy sprzedaż używanych rzeczy na targowisku, będących od lat własnością Wnioskodawczyni podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz czy przychód ze sprzedaży opisanych we wniosku rzeczy będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Zdaniem fiskusa, w sytuacji, gdy wnioskodawczyni dokonuje sprzedaży wyłącznie tych rzeczy, które odziedziczyła w ubiegłych latach po zmarłych oraz własnych rzeczy, zabawek i odzieży, z której wyrosła jej córka, przy czym rzeczy te nie zostały zakupione w celu dalszej odsprzedaży i sprzedaż ta nie jest dokonywana w celu zarobkowym, to sprzedaży ww. rzeczy używanych nie można traktować, jako pozarolniczej działalności gospodarczą. Opisane we wniosku czynności nie noszą bowiem znamion pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Wobec tego czynności te należy zakwalifikować jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ww. ustawy.

W związku z tym, w sytuacji, gdy sprzedaż ww. rzeczy używanych zostanie dokonana przez wnioskodawczynię po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tychże rzeczy, nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. uzyskane z tego tytułu środki finansowe nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w przypadku, gdy taka sprzedaż nastąpi w przeciągu 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym Wnioskodawczyni rzecz nabyła, to sprzedaż ta będzie stanowiła źródło przychodu, niemniej podatek dochodowy nie wystąpi, jeśli kwota, za którą rzecz zostanie sprzedana będzie niższa od kwoty, za którą wnioskodawczyni rzecz tę nabyła. Ponadto wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia, że do sprzedaży ww. rzeczy zakupione zostało przez Wnioskodawczynię stoisko kryte na targowisku, bowiem zakup ww. stoiska nie stanowi przesłanki prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podkreślić przy tym należy, że w sytuacji, gdyby wnioskodawczyni sprzedawała inne rzeczy niż wymienione we wniosku, w celu zarobkowym, w sposób zorganizowany i ciągły, to czynności te mogą być zakwalifikowane, jako pozarolnicza działalność gospodarcza.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 maja 2014 r., ITPB1/415-189/14/DP

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego