Istota sporu w przedmiotowej sprawie sprowadzała się do kwestii, czy kwota przychodu ze sprzedaży domu, przeznaczona na zakup ekspektatywy własnościowego prawa do lokalu korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT .

W przedmiotowej sprawie podatnik zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż nieruchomości korzysta ze zwolnienia podatkowego gdy kwota uzyskana ze sprzedaży wydatkowana została na nabycie ekspektatywy spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i czy taki sposób wydatkowania środków spełnia przesłankę ich wydatkowania na inne cele mieszkaniowe.

Według podatnika zakup ekspektatywy zmierza do realizacji celów mieszkaniowych, a więc uprawnia do skorzystania ze zwolnienia podatkowego. W opinii podatnika dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT istotny jest fakt wydania pieniędzy, a nie fakt nabycia lokalu mieszkalnego. Organ podatkowy uznał stanowisko za nieprawidłowe.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Zdaniem Sądu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy o PIT wyraźnie stanową, że z prawa do ulgi może skorzystać jedynie podatnik, który nabył nieruchomość w określonym czasie. Z prawnego punktu widzenia oznacza to nabycie nieruchomości na własność, w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży nieruchomości. Z powyższego należy wyciągnąć wniosek, że jedynie definitywne nabycie nieruchomości skutkuje prawem do skorzystania z ulgi podatkowej.

Stąd też dokonana przez podatnika czynność przeznaczenia środków z tytułu sprzedaży domu na zakup ekspektatywy własnościowego prawa do lokalu, która w założeniu swym zmierzała i niejako warunkowała nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nie jest równoznaczna z nabyciem tego prawa, warunkującą skorzystanie z prawa do zwolnienia podatkowego.

Wyrok NSA z 22 czerwca 2012 r., II FSK 2523/10

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 t.j.)