Istota sporu sprowadzała się do ustalenia tego, czy fiskus w prawidłowy sposób określił wysokość opłaty targowej z tytułu prowadzenia detalicznej sprzedaży towarów w kiosku i wyeksponowanych na wystawce przed kioskiem. W zakresie wydzierżawionej powierzchni podatniczka korzystała ze zwolnienia podmiotowego od obowiązku ponoszenia opłaty targowej przewidzianej w art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak z notatek służbowych inkasenta opłaty targowej wynikało, że w określonych dniach podatniczka ustawiła poza kioskiem tzw. wystawkę służącą jako miejsce oferowania reklamy sprzedawanych towarów. Zdaniem wójta, a później także SKO, stanowiło to element miejsca dokonywania sprzedaży, czyli powierzchni targowiska zajętej przez sprzedawcę. W ocenie organu, dokonywanie sprzedaży rozumiane jako korzystanie z targowiska ma miejsce zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kiosku. Sprzedaż towaru na targowisku rodzi obowiązek zapłaty opłaty targowej, zaś jej wysokość jest zależna od powierzchni, którą zajmuje sprzedający. Tym samym wystawka przygotowana przez podatniczkę, na której wyeksponowany był oferowany towar, stanowiła według organu przedmiot opłaty targowej. Wójt ustalił więc zobowiązanie z tego tytułu. Zdaniem podatniczki jednak opłata targowa została nałożona za powierzchnię, na której nie handlowała.

Sprawa trafiła do WSA w Szczecinie. Sąd zgodził się z fiskusem. Według sądu pobieranie opłaty targowej związane jest z prowadzeniem sprzedaży, z tym że sformułowanie "dokonujących sprzedaży" należy interpretować szeroko, uznając, że obejmuje ono wszelkie czynności podejmowane w celu dokonania sprzedaży, a w szczególności oferowanie produktów, składowanie na stoisku, oczekiwanie na kontrahentów. Powyższe okoliczności wystąpiły w sprawie. Sąd zwrócił uwagę na to, że w orzecznictwie sądowoadministracyjnym wskazuje się, że przy ustalaniu znaczenia terminu "dokonywanie sprzedaży" nie jest istotne, czy dana osoba lub jednostka sprzedała oferowany towar, czy też żadna transakcja nie została sfinalizowana. Sama gotowość dokonywania sprzedaży, która przejawia się m.in. zajęciem miejsca na targowisku i wyeksponowaniem towaru jest wystarczającą przesłanką do poboru opłaty targowej przez inkasenta.

Sąd zwrócił też uwagę, że zwalnia się od opłaty targowej osoby dokonujące sprzedaży na targowiskach, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. W niniejszej sprawie czynności wykonywane przez podatniczkę podlegały zatem zwolnieniu od opłaty targowej, na podstawie art. 16 u.p.o.l., jednak jedynie w zakresie wielkości wydzierżawionej nieruchomości. Sąd podkreślił, że dla obowiązku uiszczenia opłaty targowej nie jest istotne, czy osoba, będąca podatnikiem podatku od nieruchomości na targowisku korzysta z pozostałej części targowiska bezpośrednio dla dokonywania czynności sprzedaży, czy też wykorzystuje ją na cele ekspozycji towarów w celu reklamy. Wystawa towarów w miejscu sprzedaży lub w bezpośrednim sąsiedztwie z miejscem sprzedaży mieści się w zakresie działalności handlowej lub targowej.

Wyrok WSA w Szczecinie z 15 czerwca 2016 r., I SA/Sz 98/16