Za jaki okres podatnik może złożyć korekty na podatek od nieruchomości w przypadku przejęcia nieruchomości (której jest właścicielem) na własność gminy z mocy prawa, zgodnie z art. 73 i art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczna (Dz. U. Nr 133, poz. 872 z późn. zm.) dotychczasowe drogi gminne oraz lokalne miejskie stają się z dniem 1 stycznia 1999 r. drogami gminnymi?
W przypadku, gdy podatnik nadpłacił podatek od nieruchomości, poprzez jego płacenie w okresie, gdy nie był już właścicielem nieruchomości, posiada nadpłatę podatku. Nadpłatą podatku jest bowiem m.in. kwota nienależnie zapłaconego podatku. W takiej sytuacji podatnik może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa jednak po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zatem podatnik w roku 2011 może ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości za rok 2006 i następne.
Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - dalej o.p., za nadpłatę uważa się kwotę nienależnie zapłaconego podatku. Jak stanowi art. 79 § 2 o.p. prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Mając na uwadze, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 o.p.), to podatek od nieruchomości za rok 2005 uległ już przedawnieniu. Zatem podatnik w roku 2011 może ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty podatku od nieruchomości za rok 2006 i następne.