Rada Ministrów przyjęła, przedłożony przez ministra finansów, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej bezpośrednio związany z przyjętym wcześniej projektem ustawy budżetowej na 2014 r. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej zakłada nowelizację ustawy o podatku akcyzowym z propozycją podwyżek stawek akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 proc. oraz na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy o 5 proc. Podwyżka ta ma wg ministra finansów zapewnić wyższe o 780 mln zł wpływy budżetowe z akcyzy na wyroby spirytusowe. Natomiast wzrost stawek na wyroby tytoniowe i susz jest kolejnym krokiem dostosowania stawek polskiego podatku do wymaganego minimum unijnego.

Zdaniem dr Ireny Ożóg, wydaje się, że osiągnięcie zamierzonego celu finansowego w akcyzie na wyroby spirytusowe będzie niezwykle trudne, o ile w ogóle możliwe. Tym bardziej, że w związku z wczesną zapowiedzią podwyżek stawek podatku, część wzrostu wpływów akcyzy zostanie zrealizowana po jej niższych stawkach już w bieżącym roku. Z powodu wysokich cen na wódki luksusowe popyt na nie wyraźnie słabnie już dziś, a po podwyżce stawek będzie jeszcze gorzej. Stosunkowo dobra sprzedaż najtańszych wódek jest pochodną właśnie ich niskiej ceny. Wzrost ich ceny z pewnością zahamuje popyt i wyzwoli większą aktywność szarej strefy, tym bardziej że w ościennych państwach, mimo tegorocznych podwyżek akcyzy, ceny wódek są silnie konkurencyjne. Historia dowodzi, że nie podwyżka, lecz obniżka stawek akcyzy w 2002 r. spowodowała dynamiczny wzrost wpływów budżetowych. Od tamtej pory stawki już tylko rosły i są znacznie wyższe niż wymagane w przepisach unijnych.

W akcyzie na wyroby tytoniowe na wzrost wpływów nie ma co liczyć, a realna stawka podatku wzrośnie nie o 5 proc., lecz z uwagi na procentowo-kwotową konstrukcję stawki na wiele gatunków papierosów jej wzrost wyniesie ok. 10 proc.