Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 15 stycznia 2016 r. Sprawa dotyczyła spółki, której zarząd w związku z realizacją projektu restrukturyzacyjnego podpisał porozumienie zbiorowe dotyczące zasad rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników oraz zasad przyznawania m.in. dodatkowych odszkodowań. Porozumienie to zostało podpisane z międzyzakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w spółce na podstawie art. 3 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, ustawy określającej prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jest to więc porozumienie zbiorowe, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Porozumienie zbiorowe zostało zawarte na czas określony, a odszkodowania, które będą wypłacone do tej daty, mają na celu zadośćuczynić pracownikom utracone, w wyniku rozwiązania umowy o pracę, spodziewane korzyści w postaci wynagrodzenia za pracę i co się z tym wiąże umożliwić pracownikom zaspokajanie podstawowych potrzeb życiowych. W wyniku zawartego porozumienia zbiorowego uzgodnione zostały zasady ustalania wypłat kwot, które nie zostały jeszcze wypłacone, dotyczące m.in. dodatkowych odszkodowań w związku ze zgłoszeniem się pracowników do Programu Dobrowolnych Odejść, w ramach dokonywanej restrukturyzacji, w tych obszarach działalności spółki, gdzie z kilku stanowisk, likwidowanych będzie ich część, i konieczności zrekompensowania pracownikom nagłej utraty pracy i możliwości dalszego zarobkowania.

Spółka zapytała czy w przypadkach wypłaty tych dodatkowych odszkodowań będzie ono wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zdaniem fiskusa, tak. Organ podkreślił, że zwolnieniem określonym w przytoczonym wyżej przepisie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, objęte są tylko te odszkodowania lub zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, bądź postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeks pracy, z wyjątkiem odszkodowań wymienionych w lit. a)-g) tego artykułu. A porozumienie zbiorowe, które zostało podpisane w związku z realizacją projektu restrukturyzacyjnego, jest porozumieniem zbiorowym, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Skoro zatem, jak wskazała spółka, wypłata odszkodowania będzie następowała na podstawie porozumienia zbiorowego, o którym mowa w art. 9 § 1 Kodeku pracy, to spełniona zostanie w tym zakresie przesłanka do zastosowania zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT. Tym samym na spółce, jako płatniku nie będzie ciążył obowiązek pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z wypłatą przedmiotowego odszkodowania, gdyż do wypłacanego przez spółkę odszkodowania zastosowanie znajdzie przepis art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2016 r., sygn. akt IBPB-2-1/4511-513/15/MK, LEX nr 293541

 

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł