Jak ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych i ich składki ZUS?


Koszty wynagrodzeń wraz ze składkami ZUS należy ująć w PKPiR w pełnej kwocie (w wysokości wynikającej z naliczenia), natomiast otrzymane dofinansowanie ze środków PFRON należy ująć w księdze jako przychód (kolumna 8).


Przepis art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)stanowi, że pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników niepełnosprawnych, wypłacane raz na dwa miesiące.

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem, gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Dotację ujmuje się w przychodach w dacie pozyskania środków. Przepis art. 14 u.p.d.o.f. stanowi, że za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, do którego nie stosuje się powyższych przepisów, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Dofinansowanie ze środków PFRON do wynagrodzeń pracowników stanowi więc przychód i należy go ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie otrzymania środków (kolumna 8). Oznacza to, iż koszty tą dotacją pokryte ujmuje się w pełnej wysokości w kosztach uzyskania przychodów, wpisując je do księgi w kwocie wynikającej z naliczenia wynagrodzeń i obciążających je składek ZUS.