Jak poinformował zespół prasowy śląskiej policji, sprawcy prowadzili przestępczą działalność w województwach: śląskim, małopolskim, łódzkim i mazowieckim co najmniej od stycznia 2012 roku.

Sprawcy wykorzystywali w przestępczej działalności sieć kilkudziesięciu podmiotów gospodarczych. Jak mówią policjanci, pozorny przepływ środków finansowych na kontach bankowych tych firm dotyczył kwoty przekraczającej 150 mln zł.

Aby ukryć oszustwo, członkowie grupy utworzyli łańcuch przedsiębiorców dokonujących obrotu towarem. Olej rzepakowy wywożony był za granicę Polski i, w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, ostatni w łańcuchu przedsiębiorca wnioskował o zwrot nadwyżki naliczonego podatku. Problem w tym, że w rzeczywistości w większości przypadków był to ten sam towar - podkreślają prowadzący sprawę.

Zatrzymanym przedstawione zostały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Zabezpieczono należące do nich mienie o łącznej wartości ponad 12,5 mln zł, m.in. gotówkę, samochody oraz środki pieniężne, znajdujące się na kontach bankowych. Sprawa prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.(PAP)