Grupy producentów rolnych mogą uzyskiwać unijne środki, które mają im ułatwiać start i działalność w zakresie wprowadzania do obrotu produkowanych przez siebie towarów rolniczych i związanych z tym inwestycji. Kontrola Skarbowa wykryła proceder jednej z takich grup, polegający na wielokrotnym zawyżaniu sprzedaży płodów rolnych oraz wartości inwestycji z nimi związanych w celu maksymalnego zawyżenia wartość faktur VAT, które dawały prawo do dofinansowania inwestycji przez Unię Europejską, a przy okazji i prawo do zwrotu podatku od towarów i usług.
Grupa ta, stworzyła mechanizm fikcyjnego obrotu warzywami, których ilości wykazywane w dokumentacji były wielokrotnie zawyżane, żeby uzasadniać odpowiednio wielkie, kapitałochłonne inwestycje w magazyny, hale i urządzenia finansowane z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Sprawcy wykazywali dostawy wewnątrzwspólnotowe warzyw, których nie potwierdzali odbiorcy oraz fikcyjną sprzedaż płodów rolnych w kraju, na kasach rejestrujących. Tworzenie infrastruktury towarzyszącej obrotowi płodami rolnymi odbywało się w znacznej części na papierze. Te wirtualne inwestycje, finansowane były z bezprawnie uzyskanych środków ze zwrotu VAT oraz z budżetu Unii.
Na podstawie materiałów zgromadzonych przez Kontrolę Skarbową, Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku wszczęła i prowadzi w tej sprawie śledztwo. Zarzuty usłyszało dotychczas osiem osób. Na poczet przyszłych kar i należności zabezpieczono mienie o łącznej wartości ok. 100 mln zł.