W przedmiotowej sprawie, wnioskująca o wydanie interpretacji spółka podpisała umowę z koncernem paliwowym określającą zasady i tryb współpracy w zakresie dokonywania przez spółkę transakcji bezgotówkowych przy użyciu tzw. kart paliwowych. Karty paliwowe będą wydawane określonym przewoźnikom, którzy świadczą na rzecz spółki usługi transportowe. Zostaną wydane konkretnym przewoźnikom jako przypisane do pojazdów o określonych numerach rejestracyjnych będących w dyspozycji tych przewoźników, stanowiących własność przewoźnika lub wykorzystywanych przez niego na podstawie umowy zawartej z innym niż spółka podmiotem.

Zakupy dokonywane z wykorzystaniem kart paliwowych realizowane będą przez przewoźników bezgotówkowo. Na koniec uzgodnionego okresu rozliczeniowego spółka wystawiać będzie na rzecz danego przewoźnika któremu przekazała karty paliwowe faktury dokumentujące dokonane w tym okresie na rzecz tego przewoźnika dostawy paliw. Wydatki z tytułu zakupu towarów (paliw), udokumentowane fakturami wystawionymi przez koncern na spółkę, zostaną poniesione w celu uzyskania przychodu – przychodem tym będzie przychód z tytułu odsprzedaży towarów na rzecz przewoźników.

W konsekwencji, jak stwierdził organ podatkowy, należności wynikające z faktur wystawionych na spółkę przez koncern, dokumentujące dostawy paliw zakupionych w danym okresie rozliczeniowym przez przewoźników w placówkach należących do operatorów w odniesieniu do transakcji zakupu towarów zrealizowanych z wykorzystaniem kart paliwowych wystawionych przez koncern i wydanych przez spółkę poszczególnym przewoźnikom, stanowić będą dla spółki koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 lipca 2016 r., ILPB3/4510-1-227/16-3/EK