Zgromadzeniach wyborcze odbędą się w 16 miastach wojewódzkich, dla ich ważności wymagana jest obecność co najmniej 1/20 liczby doradców podatkowych z danego Regionalnego Oddziału KIDP (według spisu wyborców).

Komunikaty dotyczące terminów i miejsc zgromadzeń wyborczych będą publikowane przez KRDP na stronach internetowych KIDP, zarządy RO KIDP mogą także rozesłać informacje na ten temat e-mailem.

KRDP sporządza spis wyborców w poszczególnych okręgach wyborczych i publikuje go na stronach internetowych KIDP, najpóźniej na 21 dni przed terminem zwołania pierwszego zgromadzenia wyborczego.  Doradca podatkowy, któremu przysługuje czynne prawo wyborcze w tym okręgu wyborczym, może wnieść zastrzeżenia do spisu. Należy je  zgłaszać pisemnie lub za pośrednictwem poczty e-mail, na adres biuro@kidp.pl, wpisując w temacie wiadomości „zastrzeżenia do spisu wyborców”. Przewodniczący KRDP rozpatruje zastrzeżenia w terminie 3 dni od daty ich otrzymania i powiadamia drogą mailową wnioskodawcę o sposobie załatwienia sprawy. Natomiast spory dotyczące spisu wyborców powstałe w dniu zgromadzenia wyborczego rozstrzyga przewodniczący komisji wyborczej.

Czynne prawo wyborcze przysługuje każdemu doradcy podatkowemu, który posiada miejsce wykonywania doradztwa podatkowego (siedzibę) na obszarze danego okręgu wyborczego, zgodnie z wpisem na liście doradców podatkowych prowadzonej przez KRDP. W przypadku wykonywania doradztwa podatkowego na obszarze dwóch lub więcej okręgów wyborczych właściwym okręgiem wyborczym jest ten, na którego obszarze znajduje się miejsce wykonywania doradztwa podatkowego wskazane jako pierwsze w kolejności na liście doradców podatkowych.

Bierne prawo wyborcze przysługuje doradcy podatkowemu, któremu w danym okręgu wyborczym przysługuje czynne prawo wyborcze. Wyjątek stanowią członkowie komisji wyborczej oraz komisji skrutacyjnej na danym zgromadzeniu wyborczym.

Z  jednego okręgu wyborczego nie może być mniej niż 6 delegatów. Doradca podatkowy, któremu przysługuje czynne prawo wyborcze w danym okręgu wyborczym, może zgłaszać komisji wyborczej kandydatury delegatów ustnie do protokołu na zgromadzeniu wyborczym. Na zgromadzeniach wyborczych - w lokalu wyborczym - zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji wyborczej. Dozwolona jest natomiast ustna prezentacja zgłoszonego kandydata (trwająca nie dłużej niż 1 min) oraz wystąpienie zgłoszonego kandydata w formie autoprezentacji (nie dłużej niż 3 min), dopuszczalne jest zadawanie kandydatowi na delegata pytań. Wybory delegatów są równe, bezpośrednie i tajne. Na delegatów wybrani zostają kandydaci, którzy kolejno uzyskali największą liczbę głosów, do wyczerpania liczby mandatów przysługujących w danym okręgu wyborczym (wolne mandaty mogą też pozostać nieobsadzone). Po zakończeniu głosowania przewodniczący komisji wyborczej niezwłocznie ogłasza wyniki wyborów.

Źródło: Załącznik nr 1 do uchwały nr 297/2013 Krajowej Rady Doradców Podatkowych z dnia 4 czerwca 2013 r. Zasady wyboru delegatów na IV Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych przez Walne Zgromadzenia w Regionalnych Oddziałach Izby.