Pytanie

Czy jeżeli wspólnicy złożyli oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na zasadach ogólnych na wspólnym piśmie podając dane spółki i wspólników i podpisując to pismo należy uznać, że oświadczenie woli jest poprawne czy też nie, ponieważ oświadczenie powinno być zrobione przez każdego wspólników osobno?

Odpowiedź

Skuteczne prawnie jest złożenie przez wspólników oświadczenia o wyborze formy opodatkowania na zasadach ogólnych na wspólnym piśmie, jeśli pismo to zawiera dane niezbędne do identyfikacji każdego ze wspólników i zostało też podpisane przez każdego w tych wspólników.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 9a ust. 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - dalej u.p.d.o.f., wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Na podstawie art. 9a ust. 5 u.p.d.o.f., jeżeli podatnik:
1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,
2) jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną
- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f., dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy u.p.d.o.f.

Dla skuteczności złożenia oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania istotne jest przekazanie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego informacji o tym wyborze oraz podpisanie tej informacji przez podatnika.

Pytanie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego