W niniejszej sprawie zainteresowanemu udzielono interpretacji częściowo uznającej jego stanowisko za prawidłowe, a częściowo za nieprawidłowe. W jednym akcie zawarto w związku z tym orzeczenie korzystne i niekorzystne dla wnioskodawcy.

Zainteresowany zdecydował się na skorzystanie z możliwości zaskarżenia interpretacji do sądu administracyjnego, wskazał jednak, że skarży ją (nie zgadza się z nią) tylko w zakresie, w jakim jego stanowisko uznano za nieprawidłowe. Zainteresowany zaakceptował w związku z tym stanowisko organu zgodne z przedstawioną przez niego oceną prawną i nie wyrażał woli jego podważenia.

WSA wydał jednak orzeczenia na niekorzyść zainteresowanego i uchylił interpretację indywidualną w części korzystnej dla zainteresowanego, czyli w zakresie, w którym organ podatkowy uznał stanowisko zainteresowanego za prawidłowe.

NSA, który orzekał w niniejszej sprawie uznał, że wojewódzki sąd administracyjny nie mógł uchylić interpretacji w tej części, w jakiej uznano stanowisko zainteresowanego za prawidłowe. Orzeczenie tej treści jest bowiem orzeczeniem na niekorzyść zainteresowanego i wykracza poza granice zaskarżenia, jakie strona zakreśliła składając skargę i formułując wnioski, co do przyszłego rozstrzygnięcia. Pogarsza sytuację zainteresowanego w stosunku do tej, jaką miało ono przed wniesieniem skargi do sądu, kiedy to dysponowało także interpretacją w części potwierdzającą jego stanowisko i mogło z niej skorzystać (zastosować się do niej) ze skutkami, wskazanymi w art.14k-14m Ordynacji podatkowej .

Zdaniem NSA w sprawie nie zachodzi wyjątek, pozwalający na odstępstwo od zakazu orzekania na niekorzyść strony. Zakaz reformationis in peius doznaje wyłączenia tylko w przypadku, gdy sąd stwierdzi naruszenie skutkujące stwierdzeniem nieważności zaskarżonego aktu lub czynności. W odniesieniu do interpretacji jedynym środkiem, jaki może zastosować sąd w celu jej wyeliminowania z obrotu prawnego jest jej uchylenie.

Jednak nawet przyjmując, że sąd może przy rozpoznawaniu skargi na interpretację wyłącznie bądź ją uchylić w całości, bądź w całości oddalić skargę, nie można nie zauważyć, że wyrażając ocenę prawną w uzasadnieniu wyroku sąd nie może jednocześnie pogorszyć sytuacji zainteresowanego.

Wyrok NSA z 17 maja 2012 r., II FSK 2114/10

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60)