Pytanie

Jesteśmy Miejską Instytucją Kultury wpisaną do RIK. Podpisaliśmy umowę z fundacją odnośnie współprodukcji multimedialnej sztuki operowej. W ramach tej umowy mamy przekazać fundacji kwotę 100.000 zł na pokrycie honorariów artystów.
Fundacja wystawiła nam notę obciążeniową na powyższą kwotę.
Czy przekazanie powyższej kwoty może być udokumentowane notą obciążeniową, czy też fundacja powinna wystawić fakturę VAT?

Odpowiedź

Przekazanie fundacji określonej kwoty pieniędzy nie mieści się w definicji dostawy towaru w rozumieniu przepisów u.p.t.u., bowiem pieniądz nie jest towarem, nie jest również świadczeniem usług. Tak więc, jeżeli nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, to w konsekwencji czynność ta nie powinna być dokumentowania fakturą VAT lecz innym dokumentem księgowym np. notą obciążeniową.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej u.p.t.u., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 u.p.t.u. przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (art. 8 ust. 1 u.p.t.u.).

Przez towar, stosownie do art. 2 pkt 6 u.p.t.u., rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle powyższego, przekazanie fundacji określonej kwoty pieniędzy nie mieści się w definicji dostawy towaru w rozumieniu przepisów u.p.t.u., bowiem pieniądz nie jest towarem, nie jest również świadczeniem usług.

Tak więc, jeżeli nie dochodzi do czynności podlegających opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług, to w konsekwencji czynność ta nie powinna być dokumentowania fakturą VAT lecz innym dokumentem księgowym np. notą obciążeniową.

Informacja Pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego