Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 lipca 2015 r. W przedmiotowej sprawie podatnik 7 stycznia 2011 r. sprzedał nieruchomość, którą nabył w 2009 r.. 13 grudnia 2013 r. podatnik zawarł z deweloperem umowę przedwstępną sprzedaży lokalu. Wartość lokalu wynosiła 320 tys. zł. 30 grudnia 2013 r. podatnik wpłacił już pierwszą ratę w wysokości 90 tys. zł. Ostateczny akt notarialny nabycia lokalu został jednak zawarty dopiero 10 lutego 2014 r.

Kwestią sporną było to, czy podatnikowi przysługiwała ulga mieszkaniowa z tego tytułu, że środki ze sprzedaży mieszkania wydatkował w ciągu 2 lat na swoje potrzeby mieszkaniowe. Podatnik uważa, że takie zwolnienie mu przysługuje, ponieważ wydatkował środki na cele mieszkaniowe i co ważne, w terminie. Podatnik uważa, że skoro dokonał zbycia lokalu 7 stycznia 2011 r., to termin na wydatkowanie przychodu w celu skorzystania ze zwolnienia upłynął w dniu 31 grudnia 2013 r.

Fiskus się nie zgodził. Organ uważa, ze podatnikowi nie przysługuje zwolnienie z podatku. Zarówno bowiem zawarcie umowy przedwstępnej, jak też dokonanie, stosownie do tej umowy, wpłat na poczet ceny, bez wątpienia mogą prowadzić do nabycia własności nieruchomości lub prawa majątkowego, ale nie są z nim równoważne. Brak zawartej w formie aktu notarialnego umowy przeniesienia własności nieruchomości lub prawa majątkowego w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, ma oczywisty skutek w postaci braku nabycia własności tych rzeczy lub praw we wskazanym okresie, a tym samym powoduje utratę warunku do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT. Przeniesienie własności lokalu mieszkalnego na podatnika nastąpiło 10 lutego 2014 r., tj. po upływie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 lipca 2015 r., sygn. akt IPTPB2/4511-195/15-5/KR

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł