Spółdzielnia mieszkaniowa wynajęła parking osiedlowy właścicielowi sklepu, który nie jest w zasobach spółdzielni. Umowa przewiduje, że parking ten wykorzystany zostanie na parkowanie samochodów osób korzystających podczas zakupów w sklepie, jak i samochodów mieszkańców osiedla.

Według jakiej stawki podatku od nieruchomości należy opodatkować grunt pod parking?
Grunt ten powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości wg stawki przynależnej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Jak wynika z art. z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l., grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, traktować należy jako grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poprzez umowę najmu, prawo posiadania gruntu objął podatnik prowadzący działalności gospodarczą. W oparciu więc o powołany wyżej art. 1a ust. 1 pkt 3 u.p.o.l., przedmiotowy grunt związany jest z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie zatem z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a u.p.o.l. grunt ten powinien być opodatkowany podatkiem od nieruchomości wg stawki przynależnej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Fakt, że parking jest również wykorzystywany do parkowania samochodów mieszkańców osiedla nie ma w tej sytuacji znaczenia (zob. wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2009 r., I SA/Gl 462/09).