Kupiliśmy za pośrednictwem Internetu bezterminową licencję na użytkowanie programu komputerowego (online). Sprzedawcą jest firma z Meksyku. Powyższą transakcję potraktowaliśmy jako import usług elektronicznych. Obowiązek podatkowy według nas powstał w dniu zapłaty za licencję tj. 19 lutego 2010 r. Nie otrzymaliśmy faktury. Po naszej interwencji dotarła do nas w dniu 26 kwietnia 2010 r., ale z datą wystawienia 17 marca 2010 r.
Czy w związku z tym powinniśmy skorygować deklarację VAT-7 za luty 2010 r. i wykazać import usług w marcu 2010 r.?
Dla powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług, data wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta nie ma żadnego znaczenia. Liczy się przede wszystkim moment wykonania usług, względnie moment płatności (jeśli nastąpiła przed wykonaniem).
Nie musicie Państwo zatem korygować deklaracji za luty po to, aby wykazać import usług za marzec. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstał zatem 19 lutego 2010 r. (kiedy to dokonano zapłaty za usługi i jednocześnie kiedy to kontrahent wykonał swoje świadczenie).
W sytuacji opisanej w pytaniu mamy do czynienia ze nabyciem usług od podmiotu zagranicznego, z kraju trzeciego. Usługa jest świadczona dla podatnika (przedsiębiorcy). Jest to usługa o charakterze elektronicznym. Dla tej usługi nie ma określonego żadnego szczególnego miejsca świadczenia. Od dnia 1 stycznia 2010 r. do tych usług zastosowanie ma więc tylko ogólna reguła wynikająca z przepisów art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u.
Zgodnie z przepisem art. 28b ust. 1 u.p.t.u., miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania. Biorąc pod uwagę zatem, że to Państwo (polski podatnik) jest nabywcą tych usług, miejsce jej świadczenia jest w Polsce.
Dochodzi zatem do importu usług. Usługa ma miejsce świadczenia w Polsce. Jest nabyta przez polskiego przedsiębiorcę będącego podatnikiem. Jesteście więc Państwo obowiązani do rozliczenia podatku należnego od importu tej usług (mając prawo do rozliczenia również podatku naliczonego, jeśli nabyta usługa jest związana z działalnością opodatkowaną).
Z racji tego, że przy ustalania miejsca świadczenia tej usługi posłużono się zasadą ogólną, obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje w tym przypadku zgodnie z regułami określonymi w przepisach art. 19 ust. 19a i 19b u.p.t.u.
Z przepisów tych wynika, że obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje:
- co do zasady z chwilą wykonania usług;
- w przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych (więcej niż jednym) – z chwilą upływu danego okresu rozliczeniowego (chyba, że jest od dłuższy niż rok – wtedy w ostatnim dniu roku);
- jeśli przed wykonaniem (momentem uważanym za wykonanie usługi) dokonano płatności (także częściowej) – z chwilą dokonania płatności.
Nie mamy tutaj do czynienia z usługami rozliczanymi w okresach rozliczeniowych. Usługa jest jedna. Zostaje ona wykonana przez kontrahenta z momentem otrzymania przez Was (przyznania Wam) dostępu do oprogramowania. W tym momencie kontrahent wykonał swoje świadczenie.
Ten moment pokrywa się zresztą z momentem zapłaty.
Jak wynika z powyższych przepisów, dla powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług, data wystawienia faktury przez zagranicznego kontrahenta nie ma żadnego znaczenia.
Nie musicie Państwo zatem korygować deklaracji za luty po to, aby wykazać import usług za marzec. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstał zatem 19 lutego 2010 r. (kiedy to dokonano zapłaty za ww. usługi i jednocześnie kiedy to kontrahent wykonał swoje świadczenie).