W którym momencie rozpoznać przychód z tytułu sprzedaży karnetów, jeśli nie wiadomo kiedy karnety zostaną zrealizowane?

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy Podatkowego

Podatnik rozliczający na się na podstawie PKPiR sprzedaje karnety na 10 spotkań szkoleniowych każdy. Karnet zgodnie z zasadami powinien być wykorzystany w ciągu 4 tygodni.

W jaki sposób poprawnie ustalić/wykazać przychód w PKPiR?

Czy nabycie karnetu jest jednoznaczne z osiągnięciem przychodu?

Nadmienię, iż niewykorzystane godziny przepadają. Karnet może być tez wykorzystany bardzo szybko np. w ciągu 5 dni.

Czy można księgować w przychody od razu cały karnet – zarówno na przestrzeni roku jak i na przełomie lat podatkowych?

Jak wykazać przychód jeżeli klient kupi karnet np. 29 grudnia?

Odpowiedź:

Za datę powstania przychodu, z zasady uważa się dzień wykonania lub częściowego wykonania usługi, nie później jednakże niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Oznacza to, że jeżeli przed wykonaniem usługi wystawiono fakturę lub uregulowano należność momentem powstania przychodu będzie – w zależności, które ze zdarzeń będzie wcześniejsze – wystawienie faktury lub uregulowanie należności.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) – dalej u.p.d.o.f., za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Jak wskazuje treść ww. przepisu ustawodawca co do zasady łączy powstanie przychodu z wykonaniem usługi, chyba że wcześniej wystawiono fakturę albo otrzymano należności. Jeżeli przed wykonaniem usługi wystawiona zostałaby faktura albo uregulowana zapłata, wówczas obowiązek rozliczenia przychodu powstanie już w momencie wystąpienia jednego z tych zdarzeń.

Zakładam, że podatnik dokonując sprzedaży karnetów pobiera zapłatę za możliwość uczestnictwa w szkoleniach. W takiej sytuacji przychód podatnik winien rozpoznać już w momencie sprzedaży karnetów. Niezależnie zatem od tego, czy i kiedy uczestnik weźmie udział w szkoleniu, usługodawca winien zadeklarować przychód już z chwilą sprzedaży karnetu.

Powyższa zasada będzie miała zastosowanie również w odniesieniu do transakcji dokonanej na przełomie roku. Jeżeli zatem klient kupi karnet w dniu 29 grudnia i tego dnia uiści zapłatę, usługodawca będzie zobowiązany do wykazania w rozliczeniu za ten miesiąc przychodu z tego tytułu.

Marek Jurek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego

Odpowiedzi udzielono 29 lipca 2014 r.

Data publikacji: 30 lipca 2014 r.