Pytanie

Pracownik, którego dochody z tytułu umowy o pracę są objęte w części 50 proc. kosztami uzyskania przychodu, a w części standardowymi kosztami np. 111,25 zł, lub 139,06 zł., dodatkowo zawiera z pracodawcą umowy cywilno prawne "na prawach autorskich".
W jaki sposób powinien ustalić limit podatkowy, czyli kwotę 42.764 zł?
Czy stosowne oświadczenie powinien złożyć na początku 2013 r.?
Czy w miesiącach kolejnych i powinno dotyczyć osobno stosunku pracy i umów cywilno-prawnych?

Odpowiedź

Nowy limit autorskich kosztów uzyskania przychodów dotyczy łącznie wszelkich umów o charakterze twórczym.

Uzasadnienie

Nowe regulacje autorskich kosztów uzyskania przychodu obowiązywać zaczną od 1 stycznia 2013 r. i sprowadzają się do zmian przepisów art. 22 ust. 9 i nast. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r.- dalej u.p.d.o.f.

Autorskie koszty uzyskania przychodu pozostaną kosztami o charakterze proporcjonalnym i ryczałtowym (w wysokości 50% przychodu), jednak w roku podatkowym łączne koszty nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Ograniczenie to dotyczy jednak tylko kosztów autorskich, a więc wymienionych w art. 22 ust. 9 pkt 1-3 u.p.d.o.f. Limit ten nie dotyczy więc innych rodzajów kosztów, w tym kosztów pracowniczych, wynikających z postanowień art. 22 ust. 2 u.p.d.o.f.

W omówionym przykładzie limit kosztów będzie więc obejmował zarówno 50 proc. koszty stosowane do przychodów z umowy o pracę, jak i do przychodów z umów cywilnoprawnych.
Wprowadzając zmiany ustawodawca uregulował również tryb informowania płatnika o przekroczeniu progów uprawniających do korzystania z 50 proc. kosztów. należy zaznaczyć, że przekazanie tej informacji jest dla autora fakultatywne, może on bowiem zawyżone koszty rozliczyć dopiero w zeznaniu rocznym. Niemniej jednak jeśli poinformuje on płatnika o rezygnacji ze stosowania 50 proc. kosztów, to do obliczania kolejnej zaliczki nie powinien on o podwyższone koszty pomniejszać przychodu twórcy (art. 41 ust. 11 u.p.d.o.f.). W przypadku zakładu pracy rezygnacja z 50 proc. kosztów wiąże płatnika od miesiąca następnego po miesiącu, w którym pracownik złoży pracodawcy rezygnację. W obydwu przypadkach rezygnacja powinna mieć formę pisemną, wystarczające będzie jej jednokrotne złożenie nawet wówczas, gdy twórca osiąga przychody z różnych źródeł. Pamiętać należy, że rezygnacja dotyczy odrębnie każdego roku podatkowego (art. 32 ust. 7 u.p.d.o.f.).

W efekcie złożenie rezygnacji w na początku 2013 r. spowoduje zaniechanie uwzględniania 50 proc. kosztów przez płatnika poczynając od zaliczki potrącanej w lutym (w zakresie przychodów ze stosunku pracy) lub styczniu (z umów cywilnoprawnych).

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.)