Czy czasowe odpłatne udostępnienie drogi dojazdowej przynależącej do budynku mieszkalnego należy opodatkować VAT?

Jesteśmy przedsiębiorstwem prowadzącym działalność rolniczą. W czerwcu 2011 r. sprzedaliśmy złom użytkowy (niewsadowy), służący do dalszego wykorzystania.

Czy mamy wystawić fakturę VAT ze stawką 23%, czy fakturę VAT bez podatku, a VAT należny zapłaci nabywca?


Jeśli podatnik sprzedaje złom (wymieniony w załączniku nr 11) to wystawia fakturę bez podatku, wtedy podatek nalicza nabywca tego złomu. Sprzedawca złomu nie nalicza podatku (należnego).
Z pytania wynika, że podatnik sprzedał w czerwcu 2011 r. złom użytkowy (niewsadowy, służący do dalszego wykorzystania).
Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. – podatnikiem jest nabywający towary wymienione w załączniku nr 11, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik (niekorzystający ze zwolnienia podmiotowego) a dostawa nie jest objęta zwolnieniem (jako dostawa towarów używanych).
W załączniku nr 11 wymieniono:
- PKWiU ex 24.10.14.0 - Granulki i proszek z surówki, surówki zwierciadlistej lub stali — wyłącznie wlewki lub gęsi zwykle ze stali wysokostopowej, otrzymywane przez przetopienie i odlanie drobniutkich odpadów lub złomu,
- PKWiU ex 24.45.30.0 - Pozostałe metale nieżelazne i wyroby z nich; cermetale; popiół i pozostałości zawierające metale i związki metali — wyłącznie odpady i złom metali nieszlachetnych,
- PKWiU 38.11.51.0 - Odpady szklane,
- PKWiU 38.11.54.0 - Pozostałe odpady gumowe,
- PKWiU 38.11.55.0 - Odpady z tworzyw sztucznych,
- PKWiU 38.11.58.0 - Odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal,
- PKWiU 38.12.27 - Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne,
- PKWiU ex 38.32.29.0 Surowce wtórne z pozostałych metali — wyłącznie odpady i złom.
Z powyższego wynika, że zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu dostawy złomu (wymienionego w załączniku nr 11) jest nabywca.
Nabywca złomu jest odpowiedzialny za zapłatę podatku VAT, co w praktyce oznacza, iż jednocześnie zadeklaruje oraz odliczy ten podatek. Podatek należny na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 u.p.t.u. jest również podatkiem naliczonym.
Faktura stwierdzająca dokonanie dostawy złomu nie zawiera danych dotyczących: stawki podatku, kwoty podatku, kwoty należności wraz z podatkiem. Zamiast tego powinna ona zawierać: adnotację, że podatek rozlicza nabywca lub wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub oznaczenie "odwrotne obciążenie".
Zatem jeśli podatnik sprzedaje złom (wymieniony w załączniku nr 11) to wystawia fakturę bez podatku, wtedy podatek nalicza nabywca tego złomu. Sprzedawca złomu nie nalicza podatku (należnego).