Estoński udziałowiec udzielił naszej spółce poręczenia w związku z zaciąganym przez nas kredytem. W efekcie strona estońska obciążyła nas kosztami związanymi z udzieloną przez nich gwarancją - tytuł na fakturze "wynagrodzenie za udzielenie gwarancji bankowej". Okres obowiązywania gwarancji październik 2009 r.-wrzesień 2010 r. Koszty prowizji od udzielonego kredytu rozliczamy proporcjonalnie do okresu trwania kredytu.
Czy koszty gwarancji należy rozliczyć tak samo?

Tak, koszty gwarancji należy rozliczać w czasie - w okresie obowiązywania gwarancji.
Przepis art. 15 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) stanowi, że koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Prowizja za otrzymaną gwarancję jest kosztem pośrednim - związanym z korzystaniem ze środków pieniężnych z kredytu w okresie przekraczającym rok podatkowy. Koszty prowizji należy zatem rozliczyć w czasie prze okres, na jaki została udzielona gwarancja.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 24 listopada 2008 r., IBPB3/423-818/08/PC, http://sip.mf.gov.pl, wyjaśnił podatnikowi:
"Prowizja za udzielone poręczenie dotyczące otrzymanego kredytu (pożyczki) na działalność gospodarczą, konieczna z uwagi na zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Spółki jednak nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach. Dlatego też wydatek z tego tytułu uznać należy za koszty pośrednie związane z przychodami.
W związku z powyższym skoro wydatki związane z zapłatą prowizji za udzielone poręczenie są kosztami pośrednimi, dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy i nie jest możliwe określenie jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego należy je rozliczać proporcjonalnie do całego okresu trwania umowy kredytowej."