W myśl art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT usługi w zakresie doradztwa nie korzystają ze zwolnienia podmiotowego. O wyłączeniu ze zwolnienia podmiotowego decyduje kwalifikacja bądź istota wykonywanych czynności. W sytuacji świadczenia usług rachunkowych lub rachunkowo-księgowych (przy założeniu, że nie są to usługi w zakresie doradztwa), podatnikowi przysługuje prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku od towarów i usług. Z kolei nawet jeśli podatnik nie posiada statusu doradcy podatkowego (lub nie zatrudnia doradcy podatkowego), a jednak świadczy usługi doradztwa podatkowego, nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego.

Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację, prowadzi działalność rachunkowo-księgową. Z klientami zawierane są umowy o świadczenie usług w ramach których wykonywane są następujące czynności: prowadzenie ksiąg rachunkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, sporządzanie sprawozdań finansowych, deklaracji podatkowych, prowadzenie ewidencji podatkowych (książka przychodów i rozchodów, ewidencje ryczałtu, rejestry VAT); obsługa ZUS, kadr, rozliczenia roczne z dochodów krajowych i zagranicznych.Spółka zakłada, że w zależności od potrzeb rynku mogą pojawić się także pojedyncze zlecenia dotyczące wypełniania zeznań podatkowych.

Zdaniem organu podatkowego, jeżeli firma nie wyklucza sporządzania jednorazowych zeznań podatkowych w oparciu o pojedyncze zlecenia, to jej działalność stanowić będzie świadczenie usług w zakresie doradztwa w rozumieniu art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, który wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego przy sprzedaży takich usług.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 stycznia 2015 r., IBPP1/443-932/14/AW

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego