W przedmiotowej sprawie do spółki z o.o. zostało wniesione w formie aportu przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę fizyczną. Po dniu aportu wpływają faktury obejmujące dane przedsiębiorstwa osoby fizycznej, które nie zostały wcześniej rozliczone i dotyczą zakupów mających związek z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług wykonywanymi obecnie przez spółkę.

Spółka uznała, że jest uprawniona do odliczenia VAT z faktur dotyczących zakupów przedsiębiorstwa osoby fizycznej w terminach określonych w przepisach art. 86 ust. 10, 11 i 12 ustawy o VAT, nawet jeśli na fakturach tych wskazano, jako nabywcę nie spółkę a przedsiębiorstwo osoby fizycznej, zaś dla realizacji tego uprawnienia nie jest konieczne posiadanie faktury korygującej nazwę nabywcy.

Fiskus uznał jednak że:

- faktury wystawione przed datą wniesienia aportu, w których jako nabywcę wskazano osobę fizyczną a które wpłynęły do spółki po dniu aportu są podstawą do rozliczenia, czyli spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, bez obowiązku korygowania danych nabywcy;

- faktury wystawione po dniu aportu, w których jako nabywcę wskazano przedsiębiorstwo osoby fizycznej, spółce co do zasady, przysługiwać będzie prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tych dokumentów, pod warunkiem jednakże uprzedniego skorygowania tych dokumentów w drodze wystawienia faktur korygujących w zakresie nabywcy. Faktury wystawione zostały bowiem na podmiot już nieistniejący, a faktycznym nabywcą jest już spółka.

Sprawa trafiła do WSA w Krakowie. Zdaniem sądu faktury, wystawione na firmę osoby fizycznej po dniu aportu nie dokumentują bowiem w sposób prawidłowo zdarzenia gospodarczego. Osoba fizyczna (jej firma) nie była w momencie wystawienia tych faktur podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, nie była też podatnikiem podatku od towarów i usług, nie mogła być nabywcą towarów i usług, wskazanych na fakturze. Tym samym, aby spółka mogła dokonać odliczenia podatku, faktury muszą zostać zatem skorygowane.

Wyrok WSA w Krakowie z 19 lutego 2014 r., I SA/Kr 2096/13

Omówienie pochodzi z programu LEX Administracja Skarbowa