W przedmiotowej sprawie spółka, która była właścicielem drogi gruntowej zwróciła się do ministra finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji w sprawie zwolnienia z VAT czynności przeniesienia z mocy prawa własności dróg gruntowych. Decyzją wojewody część nieruchomości została bowiem przeznaczona pod budowę kolei metropolitalnej. Za przejęty grunt spółka uzyskała odszkodowanie.

Spór, który się wyłonił w sprawie sprowadzał się do uznania czy dostawa nieruchomości spółki, dokonana w związku z czynnością przeniesienia z mocy prawa ich własności, korzysta ze zwolnienia z VAT.

Organ interpretujący stanął na stanowisku, że wobec nieuznania drogi gruntowej za budowlę, dostawa dotyczyła niezabudowanej nieruchomości przeznaczonej pod zabudowę i jako taka podlegała opodatkowaniu. Spółka natomiast jest zdania, że drogi gruntowe stanowią budowle, zatem dostawa gruntów, na których zostały posadowione, korzysta ze zwolnienia w podatku VAT.

Sprawa trafiła do WSA w Gdańsku. Zdaniem sądu rację ma minister finansów. Aby ustalić, czy dostawa przedmiotowych działek (dróg gruntowych) będzie podlegała opodatkowaniu, czy też zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 pkt 10, bądź art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT należy rozważyć kwestię, czy przedmiotowe drogi gruntowe stanowią budowle lub ich części. Według sądu, aby było można mówić o zastosowaniu zwolnienia, na podstawie powołanych wyżej przepisów ustawy o VAT, musi dojść do wybudowania (wytworzenia), ewentualnie zmodernizowania obiektu (budowli), czyli wykonania robót budowlanych, których efektem jest powstanie specyficznych naniesień (elementów wzniesionych, znajdujących się) na gruncie, przesądzających o istnieniu takiego obiektu. Ze sprawy nie wynika jednak, aby spółka wybudowała (wytworzyła) obiekt budowlany, tj. budowlę określaną mianem "drogi". Dlatego należało stwierdzić, że droga gruntowa nie stanowi budynku (nie jest to obiekt wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych, nie posiada fundamentów ani dachu) ani budowli. Zatem nie można uznać, że wobec dostawy drogi gruntowej zastosowanie ma zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i 10a ustawy o VAT.

Wyrok WSA w Gdańsku z 22 stycznia 2014 r., I SA/Gd 1120/13