Czas składania rocznych zeznań podatkowych PIT, to okres, w którym wiele osób jest wzywanych do urzędów skarbowych. W większości przypadków dzieje się tak, ze względu na błędy popełniane przy wypełnianiu formularzy podatkowych.

Gdy kontrolujący nasz PIT urzędnicy znajdą jakieś drobne pomyłki, najczęściej sami je poprawiają, ale gdy błąd jest znaczący zostaniesz wezwany do urzędu skarbowego. Dlatego pamiętaj, aby przed wysłaniem formularza podatkowego, dokładnie go sprawdzić. Na stronie www.szybkipit.pl opublikowano specjalny informator o najczęściej popełnianych błędach w formularzach. Oto kilka z nich.

Brak podpisu podatnika

Podatnicy często zapominają, że ich zeznanie to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Podpisy powinny się znaleźć w rubryce 325 (PIT-36) lub w rubryce 137 (PIT-37). Jeśli zaś rozliczamy się wspólnie z małżonkiem to w formularzu PIT-36 ten małżonek, którego dane zostały wpisane w części B1 formularza podpisuje się w rubryce 325. Drugi małżonek, którego dane zostały wpisane w części B2 formularza podpisuje się w rubryce 326. W przypadku formularza PIT-37 będą to kolejno rubryki: 137 i 138. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tym roku wspólne zeznanie małżonków może być podpisane tylko przez jednego małżonka. Składający podpis małżonek składa wówczas oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Błędny NIP

Problem dotyczy w każdym formularzu PIT rubryk z numerami 1 i 2. Podatnicy często wpisują tam Numer Identyfikacji Podatkowej swojego pracodawcy. Bierze się to zapewne z tego, że np. w formularzu PIT-11, który jest wydawany przez pracodawcę w rubryce 1 wpisany jest numer płatnika, czyli pracodawcy, a nie podatnika, czyli nasz. Prawidłowo wypełniony przez nas formularz PIT-36 lub PIT-37 zawiera w rubryce 1 nasz NIP, a w rubryce 2 NIP naszego małżonka (jeżeli rozliczamy się wspólnie z nim).

Zła kolejność małżonków

Zdarza się, że małżonkowie rozliczający się wspólnie w dalszych częściach zeznania zapominają o zachowaniu kolejności ustalonej przez nich na początku zeznania. Osoba, która wpisana jest w rubryce B1 formularza jest "podatnikiem", a osoba wpisana w rubryce B2 jego "małżonkiem". Zgodnie z tą kolejnością należy wypełniać kolejne części formularza.

Stosowanie nieaktualnych druków

Należy pamiętać, że w danym roku należy rozliczać się na najnowszych (obowiązujących w danym roku) formularzach. Mimo, że na stronie głównej sami wpisujemy w puste kratki informację, za który rok składamy zeznanie, trzeba pamiętać, że formularze z uwagi na zmiany w przepisach podatkowych ulegają zmianie.

Niejednolite adresy

Podatnicy wypełniając zeznanie roczne często zupełnie dowolnie wpisują swoje adresy zamieszkania i zameldowania. Często podatnik wpisuje w części B formularza PIT-36 lub PIT-37 adres zamieszkania przy jednoczesnym podaniu innego adresu dla płatnika (pracodawcy) co powoduje rozbieżność danych w zeznaniach podatkowych przesyłanych do urzędu skarbowego przez pracodawcę. Podatnicy powinni pamiętać również o tym, że w zeznaniu podatkowym w części B należy wykazywać adres zamieszkania właściwy w ostatnim dniu roku podatkowego, czyli 31 grudnia 2010 r., a nie adres zameldowania.

źródło: www.szybkipit.pl