21 marca KE zaprezentowała dwa projekty dyrektyw dotyczących opodatkowania podmiotów prowadzących działalność w branży cyfrowej. Skąd pomysł regulacji tego obszaru na poziomie UE?

Zagadnienie opodatkowania w gospodarce cyfrowej dotyczy działalności prowadzonej transgranicznie. Problem wynika stąd, że dotychczasowe międzynarodowe prawo podatkowe nie jest dostosowane do działalności prowadzonej za pośrednictwem internetu, która rozwija się coraz szybciej. Obecnie państwo ma możliwość opodatkowania działalności gospodarczej, o ile jest ona w określony, namacalny sposób związana z jego terytorium, np. poprzez zarejestrowany oddział, biuro, plac budowy bądź zależnego agenta. Tymczasem, gospodarka się zmienia, tradycyjne modele przechodzą w cyfrowe, stąd potrzeba stworzenia podstawy do opodatkowania dochodów z tego typu działalności czerpanych z terytorium danego państwa. Obok rozwiązania wspólnotowego będzie konieczność odpowiedniej modyfikacji umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwami trzecimi.

Dlaczego KE przedstawiła dwa projekty?

Ostateczne uzgodnienie docelowego modelu nie jest łatwe, a jednocześnie presja polityczna na zapobieganie unikania opodatkowania przez cyfrowych gigantów typu Facebook była ogromna. Stąd pomysł wdrożenia rozwiązania tymczasowego, które obejmowałoby największe podmioty, generujące najbardziej materialne obroty. Co do tego zapewne łatwiej było uzyskać porozumienie na poziomie UE.

Co to oznacza dla Polski?

Dla Polski jest to przede wszystkim możliwość zaadresowania problemu opodatkowania w gospodarce cyfrowej w zgodzie z rozwiązaniami wspólnotowymi. Największym zagrożeniem związanym z obecną sytuacją jest jednostronne wdrażanie rozwiązań lokalnych przez poszczególne państwa. Oznacza to bowiem trudność z wpisaniem takiego rozwiązania w istniejącą sieć umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i ryzyko, że podatku zapłaconego w jednym państwie, przedsiębiorstwo cyfrowe nie będzie mogło uwzględnić w swoich rozliczeniach w innych państwach.

A jak wygląda stanowisko OECD w tym zakresie?

W zeszłym tygodniu OECD opublikowało raport na temat wyzwań podatkowych wynikających z digitalizacji. Raport zawiera cenne podsumowanie dotychczasowych prac w tym zakresie, analizę poszczególnych modeli biznesowych, w ramach których działają przedsiębiorstwa cyfrowe.

Czego teraz można się spodziewać?

Kolejnym krokiem będzie ostateczne wypracowanie modelu na poziomie wspólnotowym, a następnie jego wdrożenie w poszczególnych państwach. Z wypowiedzi medialnych przedstawicieli MF wynika, że w Polsce trwają już prace nad wprowadzeniem takiego rozwiązania.

Rozmawiał Krzysztof Koślicki
 

Podatki 2018 z komentarzem Crido Taxand Roman Namysłowski Podatki 2018 z komentarzem Crido Taxand >>