Pytanie

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zakupiła towar prywatnie na własny użytek (sprzęt sportowy), sprowadziła go z Indii i opłaciła wszelkie z tym związane podatki i opłaty. Po miesiącu okazało się, iż nabyty sprzęt można sprzedać w dobrej cenie nabywcy krajowemu.

Czy i na jakiej podstawie zakupiony sprzęt sportowy można ująć jako koszt w PKPiR?

Czy prowadząc działalność gospodarczą, w której firma zajmuje się m.in. obrotem sprzętem sportowym, podatnik może dokonać sprzedaży prywatnie z pominięciem PKPiR czy powinien jednak wykazać obrót w PKPIR i opodatkować dochód w ramach działalności gospodarczej?

Odpowiedź

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może wprowadzić do PKPiR towar handlowy kupiony z zamiarem użytku prywatnego. Wystarczy w tym celu sporządzić protokół przekazania towaru lub – przy posiadaniu kompletu dokumentów – po prostu zaksięgować dokumenty kosztowe. Uwzględniając, że towar został kupiony na użytek prywatny, sprzedaży również można dokonać poza firmą, bez dokonywania zapisów w PKPiR.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej u.p.d.o.f., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 u.p.d.o.f. Jeżeli zatem podatnik zdecyduje się dokonać sprzedaży w ramach firmy, wydatki na zakup i sprowadzenie towaru do polski będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Tym samym podatnik powinien wykazać je w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Aby móc jednak to zrobić, konieczne jest właściwe udokumentowanie wydatku. Jeżeli podatnik posiada fakturę i dokumenty celne wystawione na siebie może wprowadzić towar do PKPiR na podstawie tych dokumentów. Należy jednak podkreślić, że będzie to import towaru, wobec czego trzeba pamiętać także o skorygowaniu rozliczenia VAT.

Inną możliwością jest sporządzenie protokołu przekazania. Podatnik powinien w protokole ustalić wartość towaru na podstawie poniesionych i udokumentowanych kosztów (w tym przypadku wystarczą przelewy i paragony). W takim przypadku przekazanie towaru nie będzie objęte podatkiem VAT.

Jeszcze inną możliwością jest rozliczenie zakupu i sprzedaży poza firmą. Skoro bowiem podatnik dokonał zakupu towaru na własne potrzeby (poza firmą), może również dokonać sprzedaży poza firmą. Fakt w ramach działalności gospodarczej prowadzony jest handel artykułami sportowymi jest tak naprawdę bez znaczenia – oczywiście przy założeniu, że zdarzenie ma charakter incydentalny. Przy powtarzającej się sprzedaży powinna być ona dokonywana w ramach firmy.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f., sprzedaż rzeczy ruchomych stanowi źródło przychodów, jeżeli zostanie dokonana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku więc, gdyby wstrzymać się ze sprzedażą do upływu tego terminu, sprzedaż byłaby nieopodatkowana. W przypadku natomiast sprzedaży wcześniejszej dokonanej poza firmą, przychody i koszty należałoby wykazać w zeznaniu rocznym (PIT-36 w wierszu dotyczącym odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d u.p.d.o.f.).

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Głównego Księgowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów