Zawodami zaufania publicznego są m.in. lekarz, adwokat, pielęgniarka i położna. Natomiast Konstytucja RP przewiduje dla tych zawodów możliwość powołania samorządu zawodowego, który miałby czuwać nad należytym wykonywaniem zawodu w granicach interesu publicznego.


Z takiej możliwości skorzystały pielęgniarki i położne. W konsekwencji ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych nałożyła na nie kilka obowiązków, m.in. muszą płacić comiesięczne składki członkowskie oraz stale aktualizować swoją wiedzę i podnosić kwalifikacje. Wysokość składki jest określana przez uchwałę Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych. Z niej finansowane są działania organów samorządowych, do których zalicza się m.in. prowadzenie szkoleń zawodowych. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych realizuje ten obowiązek poprzez organizowanie kształcenia podyplomowego.


Pielęgniarka, chcąc skorzystać nieodpłatnie z takiego kursu podyplomowego, musi regularnie opłacać składki członkowskie i przynależeć do Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych przez co najmniej pół roku.

Nieodpłatne świadczenie – kiedy?

Biorąc pod uwagę taki san rzeczy izba uznała, że nie musi wystawiać uczestnikom swoich kursów PIT-8C, ponieważ nie otrzymują oni nieodpłatnego świadczenia i tym samym nie uzyskują przychodu z tego tytułu. Przekonywała, że dochodzi do wzajemności świadczenia, bo co prawda pielęgniarki już nie dopłacają za uczestnictwo w kursie, ale jest on sfinansowany z wcześniej zapłaconych przez nie składek członkowskich. Sama możliwość udziału w takim kursie jest już uzależniona od regularnego opłacania składek – podkreślała podatniczka.


Jednak z jej argumentacją nie zgodził się dyrektor izby skarbowej. Fiskus twierdził, że izba dokonuje nieodpłatnego świadczenia na rzecz uczestników kursów podyplomowych, ponieważ gdyby ich nie sfinansowała, to koszty musieliby pokryć osobiście uczestnicy. Tym samym każdy z uczestników uzyskał korzyść kosztem majątku izby. Ponadto organ interpretacyjny wskazał, że nie ma znaczenia, czy pielęgniarki i położne, uczestnicząc w kurach, realizują obowiązki nałożone na nie ustawą.

Szkolenie bez dodatkowego PIT

Innego zdania były jednak sądy administracyjne. Najpierw Wojewódzki Sąd Administracyjny (I SA/Kr 868/16) zwrócił uwagę, że uczestniczyć w darmowym szkoleniu organizowanym przez izbę może tylko pielęgniarka lub położna, która regularnie opłaca składki członkowskie do tej izby. Taki stan rzeczy ma związek także z korelacją obowiązków izby i pielęgniarek, ponieważ samorząd ma ułatwiać aktualizowanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji pielęgniarkom, które z drugiej strony są do tego zobowiązane. 17 lipca br. Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 135/17) powtórzył argumentację WSA.