Zgodnie z kodeksem etyki zawodowej doradcy podatkowi są zobowiązani do stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a za poszczególne formy kształcenia przyznawane są punkty. W okresie następujących po sobie dwóch kolejnych lat doradca powinien zdobyć minimum 32 punkty (przynajmniej 8 punktów w jednym roku) za udział w wybranych według własnych potrzeb formach kształcenia.

W praktyce są to najczęściej szkolenia organizowane przez Regionalne Oddziały Izby. Bogata oferta edukacyjna, uwzględnienie potrzeb doradców w doborze tematów szkoleń i bliskość ośrodka, w których są organizowane to najważniejsze powody, dla których ta forma doskonalenia zawodowego cieszy się dużą popularnością. Nie bez znaczenia jest też przepis mówiący o tym, że uczestnictwo doradcy podatkowego w formach kształcenia organizowanych przez inny niż właściwy dla niego regionalny oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych odbywa się na warunkach finansowych takich samych, jak dla doradców podatkowych objętych właściwością tego regionalnego oddziału.

Do stycznia 2010 r. punkty z tytułu podnoszenia kwalifikacji można było uzyskać tylko za szkolenia, których problematyka pokrywała się z tematyką egzaminu na doradcę podatkowego. IV Krajowy Zjazd wprowadził zmiany w tym zakresie nadając nowe brzmienie art. 11d zasad etyki. Systemem punktowym są w tej chwili objęte nie tylko szkolenia o tematyce podatkowej czy z zakresu księgowości, ale także z tzw. miękkich kompetencji, tj. marketingu, promocji, komunikacji, negocjacji itp.

Zbieżność z zakresem egzaminu na doradcę podatkowego jest natomiast nadal wymagana w przypadku uzyskania punktów za ukończenie kolejnego fakultetu studiów magisterskich, ukończenie studiów podyplomowych oraz studiów doktoranckich.

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o doradztwie podatkowym. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł