Jaką zastosować stawkę VAT (7% czy 22%) w przypadku usług geodezyjnych "Usługi geodezyjne kartograficzne" według PKWiU 74.20.7, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą?


Usługi geodezyjne, nawet jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym, winny być opodatkowane VAT naliczonym według stawki 22%.


Odpowiadając na pytanie czytelnika należy wskazać, że w polskim podatki od towarów i usług preferencje polegające na obniżeniu stawki z podstawowej do 7% stosowane są jedynie przy dostawie obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Wprawdzie w przepisach obniżających stawkę prawodawca podatkowy, w odniesieniu do usług nie powołuje symbolu PKWiU, jednak użyte w nich pojęcia należy interpretować w kontekście tej klasyfikacji. Wskazać bowiem trzeba, że zgodnie z dyspozycją przepisu art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 u.p.t.u

Według PKWiU usługi geodezyjne klasyfikowane są jako "Usługi geodezyjne i kartograficzne" (PKWiU 74.20.7) czyli w odmienny sposób niż roboty budowlane, dla których przewidziany jest Dział 45 PKWiU; usługi geodezyjne nie mogą być też uznane za konserwację. To oznacza, że wobec usług geodezyjnych, nawet jeżeli są związane z budownictwem mieszkaniowym, nie ma zastosowania obniżenie stawki właściwe dla budownictwa mieszkaniowego; zatem świadczenia takie winny być opodatkowane VAT naliczonym według stawki 22%.