Cesja wierzytelności jako sprzedaż praw majątkowych jest opodatkowana PCC. Zasady zwolnienia z VAT takich czynności rozstrzygną NSA i Trybunał Europejski.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało, że obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. znowelizowane przepisy ustawy o VAT nie wprowadziły zmian dotyczących zakresu zwolnień dla transakcji związanych z obrotem wierzytelnościami. Resort wskazał, że NSA postanowieniem z 29 kwietnia 2010 r. (sygn. akt I FSK 375/09) przedstawił do rozpoznania składowi siedmiu sędziów tego sądu zagadnienie prawne dotyczące uznania czynności nabycia wierzytelności pieniężnej w celu windykacji – na podstawie umowy przelewu – za ściąganie długów, o którym mowa w przepisach ustawy o VAT.

Postępowanie w tej sprawie zostało jednak 8 listopada 2010 r. zawieszone do czasu wydania przez Trybunał Europejski UE orzeczenia w trybie prejudycjalnym w sprawie dotyczącej traktowania VAT przejmowania wierzytelności, co do których istnieją poważne wątpliwości ich zaspokojenia (sprawa C-93/10 GFKL Financial Services AG). Zdaniem MF zarówno orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, jak i rozstrzygnięcie NSA, będą bardzo istotne w kontekście obowiązujących przepisów ustawy w zakresie zwolnień z VAT.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 11 maja 2011 r.