Do fiskusa zwróciła się podatniczka, która w maju 2015 r. po mężu odziedziczyła m. in. samochód, którego wartość została określona na kwotę 6.000 zł. Między małżonkami istniała wspólnota majątkowa. Podatniczka w momencie zakupu samochodu (był to 2002 r.) była właścicielem samochodu, a mąż współwłaścicielem. Podatniczka uważała, że sprzedaż samochodu (po śmierci męża) nie jest źródłem przychodu, a tym samym przychód uzyskany z jego sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. Sprzedaż nastąpiła w lipcu 2015 r.

Fiskus się nie zgodził. Uznał, że podatniczka nabyła swoje udziały w samochodzie stopniowo, bowiem w 2002 r. nabyła samochód wraz z mężem w trakcie trwania związku małżeńskiego do majątku wspólnego, a w 2015 r. w drodze spadku po zmarłym mężu nabyła 1/2 udziału należącego do męża. Z uwagi na fakt, że nabycie udziałów w samochodzie nastąpiło odpowiednio w części w 2002 r. oraz w 2015 r., półroczny termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy należy liczyć oddzielnie w stosunku do każdego udziału, jaki podatniczka nabyła.

W świetle powyższego, sprzedaż samochodu w lipcu 2015 r., w części dotyczącej udziału nabytego w 2002 r., nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, gdyż została dokonana po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Natomiast sprzedaż samochodu, w części dotyczącej udziału nabytego w marcu 2015 r., w spadku po mężu stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu.

Fiskus stwierdził, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziału w samochodzie osobowym dokonanego przed upływem pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie tego udziału podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym według obowiązującej skali podatkowej. Jeśli więc z odpłatnego zbycia w lipcu 2015 r. udziału w samochodzie osobowym nabytego w drodze spadku w marcu 2015 r. uzyska dochód w wysokości powodującej powstanie podatku dochodowego będzie zobowiązana do jego zapłaty.

Interpretacja indywidualna Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z 22 lutego 2016 r., IPPB4/4511-1443/15-4/AK, LEX nr 298592

Dowiedz się więcej z książki
PIT. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł