W 2007 r. odziedziczyłam mieszkanie po zmarłej cioci, podatek od spadków i darowizn został opłacony, w 2009 r. zamierzam sprzedać to mieszkanie, nadmieniam, że nie byłam w nim zameldowania.
Czy obliczając koszty uzyskania przychodu mogę przyjąć wartość mieszkania z dnia nabycia, tj. 168.000 zł podatek od spadków i darowizn, czy tylko sam zapłacony podatek?
Podatek dochodowy należy zapłacić od uzyskanego przychodu pomniejszonego o podatek od spadków i darowizn oraz o ewentualne, udokumentowane, nakłady remontowe.
Nabywając mieszkanie w drodze spadku podatniczka nie poniosła nakładów na jego nabycie (poza zapłaconym podatkiem od spadków i darowizn), a zatem wartości mieszkania z dnia nabycia nie może uznać za koszt uzyskania przychodów. Stanowi o tym wprost art. 22 ust. 6d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. Zgodnie z tym przepisem, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.
Dokonując w roku 2009 sprzedaży mieszkania odziedziczonego w roku 2007, podatniczka zapłaci podatek od przychodu pomniejszonego o podatek od spadków i darowizn oraz o ewentualne, udokumentowane fakturami, nakłady remontowe zwiększające wartość lokalu (np. wymiana okien, ułożenie nowych podłóg itp.).

W piśmie z dnia 12 maja 2009 r., ITPB2/415-183/09/IL, www.mofnet.gov.pl., Izba Skarbowa w Bydgoszczy wyjaśniła:
"Z analizy stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że w 2007 r. nabył Pan w drodze spadku spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które zostało sprzedane w dniu 20 lutego 2008 r. W przedmiotowym lokalu nie był Pan zameldowany. Z uwagi na to, że przedmiotowe prawo do lokalu nabył Pan jako zstępny i w wymaganym terminie złożył zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych SD-Z1 - skorzystał Pan ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.
Wyjaśnić zatem należy, iż nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, natomiast odrębną kwestią jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) u.p.d.o.f. określa m.in., iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jeżeli jego zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. Nie ma więc znaczenia forma nabycia, tj. czy nabycie nastąpiło w drodze spadku.
W związku z tym, zgodnie z cytowanym wyżej art. 30e ust. 2 u.p.d.o.f., podstawą obliczenia podatku z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, nabytego w drodze spadku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19 a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6d u.p.d.o.f., do których można zaliczyć udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn. Natomiast kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia w Pana przypadku nie mogą być koszty nabycia, ponieważ przedmiotowe prawo do lokalu nabył Pan nieodpłatnie. Jeżeli nie poniósł Pan żadnych kosztów uzyskania przychodu, to osiągnięty dochód jest równoznaczny z przychodem uzyskanym ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego".

Małgorzata Niedźwiedzka