Spółka "X" zajmuje się dostawą gazu (jest właścicielem gazu). Sprzedaje gaz sprężony CNG na stacjach benzynowych.
Czy podlega on opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Przedmiotowy gaz jest wyrobem akcyzowym.
Akcyzie podlega wszakże przede wszystkim produkcja wyrobów akcyzowych a nie ich sprzedaż. Sprzedaż gazu na stacji benzynowej nie jest jego "produkcją" w rozumieniu przepisów podatkowych.
Nie ma tu więc czynności opodatkowanej akcyzą.

CNG (Compressed Natural Gas) to w zwykły gaz ziemny, sprężony i oczyszczony z wody. Gaz ziemny (w stanie gazowym) jest klasyfikowany jako CN 2711 21 00 "Gaz ziemny".

Jest to wyrób akcyzowy. Należy on bowiem do grupy tzw. wyrobów energetycznych. Wyroby energetyczne są wyrobami akcyzowymi zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) - dalej u.p.a.

Czynnością podlegającą podatkowi akcyzowemu nie jest - wedle obecnie obowiązujących przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) - dalej u.p.a., sprzedaż produktów akcyzowych. Sprzedaż gazu na stacji benzynowej zasadniczo zatem nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych akcyzą.

Podstawową czynnością opodatkowaną jest produkcja wyrobów akcyzowych. W tym kontekście trzeba wspomnieć o brzmieniu art. 87 ust. 1 u.p.a., który stanowi, że produkcją wyrobów energetycznych w rozumieniu ustawy jest wytwarzanie lub przetwarzanie wyrobów energetycznych, w tym również mieszanie lub przeklasyfikowanie komponentów paliwowych, rozlew gazu skroplonego do butli gazowych, a także barwienie i znakowanie wyrobów energetycznych.
Nie dokonujecie Państwo żadnej z tych czynności, sprzedając gaz na stacji benzynowej. W związku z tym ta sprzedaż nie podlega akcyzie.

Zakładam oczywiście, że nie było tak, iż przedmiotowy gaz nie podlegał akcyzie na wcześniejszych etapach obrotu nim (z uwagi np. na jego przeznaczenie), a późniejsza jego sprzedaż (do napędu samochodów) powoduje, że zwolnienie od akcyzy przestaje go obejmować.