Polska spółka może rozliczyć stratę podatkową zagranicznego oddziału w CIT-8. Będzie to możliwe, jeśli zagraniczny oddział nie może jej rozliczyć w kraju, w którym działa.

Polskie przepisy nie dają możliwości rozliczenia straty zagranicznego oddziału, w przypadku gdy – ze względu na przewidzianą we właściwej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania metodę zwolnienia – przychody i koszty zagranicznego oddziału nie są uwzględniane dla celów ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym w Polsce. Taka możliwość może jednak wynikać z prawa unijnego.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (m.in. wyrok z 15 maja 2008 r. w sprawie Lidl Belgium C-414/06, wyrok z 18 lipca 2007 r. w sprawie Oy AA C-231/05, wyrok z 13 grudnia 2005 r. w sprawie Marks & Spencer C-446/05) wynika, że brak możliwości rozliczenia straty zagranicznego oddziału dla celów podatkowych w kraju siedziby spółki macierzystej może stanowić naruszenie zasady swobody przedsiębiorczości. Naruszenie tej zasady zachodzi jednak, tylko gdy strata zagranicznego oddziału jest ostateczna, tj. w przyszłości oddział nie będzie miał możliwości jej rozliczenia w kraju swojej siedziby. Taka sytuacja wystąpi np. w momencie, gdy oddział będzie likwidowany. Wówczas – na gruncie prawa unijnego – spółka macierzysta powinna być uprawniona do rozliczenia tej straty dla celów podatkowych w Polsce.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 30 marca 2011 r.