Do 31 marca 2011 r. zostanie przedłużony termin składania przez polskich podatników wniosków o zwrot podatku VAT za rok 2009 zapłaconego w innych państwach członkowskich. W celu implementacji przepisów dyrektywy Rady 2010/66/UE Ministerstwo Finansów przygotowało odpowiedni projekt rozporządzenia.

Dyrektywa Rady 2008/9/WE z dnia 12 lutego 2008 r. zezwala podatnikom niemającym siedziby w danym państwie członkowskim odzyskać podatek VAT od wydatków na prowadzenie działalności poniesionych w innym państwie członkowskim (państwie członkowskim zwrotu) za pośrednictwem elektronicznego portalu internetowego utworzonego w ich własnym państwie członkowskim (państwie członkowskim siedziby). Ten system elektroniczny zastąpił poprzedni system papierowy i upraszcza procedurę dla przedsiębiorstw. Wnioski o zwrot należy składać w państwie członkowskim siedziby najpóźniej do dnia 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu.

Przypomnijmy, że w Polsce dla uzyskania zwrotu podatku z innego państwa członkowskiego podatnik składa wniosek o zwrot w Polsce, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej do właściwego dla tego podatnika naczelnika urzędu skarbowego. Wniosek o zwrot podatku, zgodnie z § 2 rozporządzenia z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej (Dz. U. Nr 224, poz. 1800) składany jest nie później niż do dnia 30 września roku następującego po roku podatkowym, którego wniosek dotyczy.

Na skutek wielu problemów przy praktycznym wdrażaniu elektronicznej procedury zwrotu podatku, z jakimi borykały się niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, Komisja Europejska wystąpiła z inicjatywą legislacyjną zmiany dyrektywy 2008/9/WE. Przepisami dyrektywy 2010/66/UE wyznaczono najpóźniej do dnia 31 marca 2011 r. termin składania wniosków o zwrot za 2009 r.

W Polsce przyjęcie nowelizacji rozporządzenia (stanowiących implementację przepisów dyrektywy 2010/66/UE) nie wywrze negatywnych skutków na podmioty krajowe w przypadku złożenia wniosków o zwrot podatku po dniu 30 września 2010 r. Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia poinformowało, że z uwagi na fakt, że rozporządzenie z dnia 24 grudnia 2009 r. ma bardziej charakter techniczny, bowiem określa tylko termin do złożenia wniosku, nie ma potrzeby uregulowania sytuacji wniosków, które wpłynęłyby po 30 września 2010 r., a przed wejściem w życie zmiany rozporządzenia. Nawet w przypadku odrzucenia przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego wniosku, jako złożonego po terminie, w okresie od 1 października 2010 r. do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podatnik będzie mógł ponownie wystąpić z wnioskiem o zwrot podatku. Dlatego też w projekcie nowelizacji nie przewidziano przepisu przejściowego.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem jego ogłoszenia.

Michał Malinowski

źródło: www.mofnet.gov.pl, stan z dnia 22 listopada 2010 r.