Przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym nie regulują kwestii związanych z następstwem prawnym spadkobierców osób fizycznych, które złożyły wniosek o zwrot wydatków, czy też były uprawnione do złożenia takiego wniosku. Do następstwa prawnego spadkobierców powinny mieć odpowiednie zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie więc z zasadą wyrażoną w art. 97 § 1 tej ustawy, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Przepis ten stosuje się również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Zobacz: Prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane można dziedziczyć >>

Zdaniem organu podatkowego, który wydał interpretację, uprawnienia spadkodawcy do otrzymania kwoty zwrotu nie można ograniczać do sytuacji, gdy stosowny wniosek w tym przedmiocie został złożony przez spadkodawcę. Skoro bowiem sytuacja prawna spadkodawcy jest jasno w podanym zakresie określona w przepisach Ordynacji podatkowej, a złożenie wniosku o zwrot powoduje jedynie realizację istniejącego uprawnienia, to prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy uczyni to dopiero spadkobierca.

Wnioskodawcy jako spadkobiercy przysługuje więc prawo ubiegania się o zwrot części wydatków na zakup materiałów budowlanych, które poniósł jego zmarły ojciec – spadkodawca, po złożeniu wniosku i dołączeniu faktur potwierdzających poniesienie tych wydatków przez spadkodawcę. Sama czynność złożenia wniosku o dokonanie zwrotu części wydatków nie powoduje powstania prawa do zwrotu. Złożenie wniosku jest konieczne dla zidentyfikowania podmiotu domagającego się zwrotu i zweryfikowania, czy spełnia on warunki do jego otrzymania. Urzędem skarbowym, do którego należy adresować wniosek jest urząd właściwy według miejsca zamieszkania osoby składającej wniosek.

nterpretacja indywidualna ministra finansów z 19 grudnia 2014 r., PK4/8012/325/GWR/13/2014/RD-117508

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego