Służba Celna i PwC identyfikują bariery w prawie celnym i podatkowym

Służba Celna (SC) i PricewaterhouseCoopers (PwC), w oparciu o zawarte porozumienie, prowadzą wspólne badanie wśród przedsiębiorców, mające na celu identyfikację istniejących w polskim prawie celnym oraz podatkowym (VAT, akcyza, przepisy proceduralne) barier biurokratycznych, których wyeliminowanie może przyczynić się do ułatwienia i uproszczenia realizacji obowiązków przedsiębiorców w zakresie transakcji importowych i eksportowych. Badaniem objęta jest również praktyka organów celnych i podatkowych.

SC zachęca więc wszystkich przedsiębiorców zaangażowanych w operacje importowe lub eksportowe do wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety, której zadaniem jest m.in. określenie głównych obszarów występujących problemów, z którymi spotykają się przedsiębiorcy lub których dotyczą postulaty zmian oraz wskazanie na główne obszary lub bodźce, które mogą zachęcić przedsiębiorców do ubiegania się o status AEO lub o pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej. Ankieta dostępna jest na stronie internetowej ministerstwa finansów ( www.mf.gov.pl).

Ankietę mogą wypełnić osoby zajmujące różne stanowiska w przedsiębiorstwie, zarówno kadra zarządcza, jak i osoby związane z księgowością, logistyką, czy osoby odpowiedzialne za sprawy celne lub podatkowe w danej firmie i in.. Ankieta zawiera 17 pytań umożliwiających wybór poszczególnych opcji, wpisanie komentarzy, uwag lub propozycji. Z treścią pytań ankiety w formie pisemnej można zapoznać się również otwierając lub pobierając plik w formacie pdf (bez możliwości wypełnienia Ankiety).

Zidentyfikowane w ramach badania obszary i zagadnienia zostaną przeanalizowane i przedstawione przez PwC w formie raportu do szczegółowej analizy Służbie Celnej. Możliwe do wprowadzenia ułatwienia w realizacji operacji importowych lub eksportowych będą – w pierwszej kolejności – zaadresowane do posiadaczy świadectwa Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO) lub posiadaczy pozwolenia na stosowanie celnych procedur uproszczonych, lecz nie muszą być do nich ograniczone.

Opracowanie: Michał Malinowski, RPE WKP

Źródło: www.mf.gov.pl, stan z dnia 23 września 2013 r.

Data publikacji: 23 września 2013 r.