Przejęcia umów leasingu operacyjnego i wydatków podatnika związanych z kontynuacją takiej umowy, stanowiących koszty uzyskania przychodu nie sposób oceniać przez pryzmat następstwa prawnego w rozumieniu Ordynacji podatkowej.

Takie stanowisko wyraził WSA w Białymstoku w wyroku z dnia 8 czerwca 2011 r., I SA/Bk 176/11, LEX nr 846213. W przedmiotowej sprawie spółka z o.o. zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo aportem do spółki akcyjnej. W skład przejmowanego przedsiębiorstwa mają wejść m.in. prawa i obowiązki wynikające z umowy leasingu operacyjnego, którego przedmiotem jest podlegająca amortyzacji rzecz ruchoma. W związku z tym pojawiło się pytanie czy po podpisaniu umowy przeniesienia przedsiębiorstwa oraz po zawarciu aneksu do umowy leasingu, z mocy którego dokona się zmiana strony korzystającej, spółka akcyjna będzie mogła traktować ponoszone przez nią opłaty ustalone w umowie leasingu, jako koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 17b ust. 1 ustawy o CIT?

Zdaniem spółki dokonanie zmian po stronie podmiotowej, w żaden sposób nie wpływa na treść umowy leasingu oraz wynikające z niej prawa i obowiązki. Organ podatkowy nie podzielił jednak tego stanowiska i uznał, że opisanej sytuacji spółka akcyjna nie wchodzi w prawa i obowiązki spółki z o.o., a przystąpienie spółki akcyjnej do umowy leasingu operacyjnego na gruncie podatkowym należy rozpatrywać w kategoriach zawarcia nowej umowy leasingowej.

WSA uznał jednak, że nie można jednak zgodzić się z poglądem organu podatkowego, iż umowa cesji leasingu stanowi kontynuację pierwotnej umowy jedynie na gruncie prawa cywilnego oraz, że na gruncie prawa podatkowego, gdy nie można mówić o sukcesji w rozumieniu przepisów rozdziału 14 Ordynacji podatkowej taką umowę należy rozpatrywać w kategoriach zawarcia nowej umowy leasingowej. Warunki uznania konkretnej umowy leasingu, jako umowy leasingu operacyjnego dotyczą wyłącznie kwestii przedmiotowych umowy a zatem dokonanie zmian po stronie podmiotowej (zmiany osoby korzystającego), w ocenie Sądu, w żaden sposób nie wpływa na treść przedmiotowej umowy i wynikające z niej prawa i obowiązki.

Oznacza to, że po wstąpieniu do umowy nowego korzystającego nie ulegają zmianie podstawowe okresy trwania umowy, wysokość opłat, czy też przedmiot, którego umowa dotyczy. W dalszym ciągu finansujący będzie uprawniony do odsprzedaży przedmiotu leasingu nowemu korzystającemu na zasadach i w terminach określonych w umowie z poprzednim korzystającym.

Michał Malinowski

źródło: www.nsa.gov.pl