Jak wynika z pisma z 5 listopada br. skierowanego do dyrektorów izb skarbowych przez Dyrektora Departamentu Administracji Podatkowej Macieja Młodzikowskiego, przeprowadzona analiza nadesłanych materiałów za IV kwartał 2013 r. wg stanu na dzień 15 października 2013 r. wykazała, że w izbach skarbowych na płatności obligatoryjne (dotyczące wydatków bieżących pozapłacowych) brakująca kwota środków finansowych wynosi 326 tys. zł. natomiast w urzędach skarbowych kwota niedoboru środków finansowych na pokrycie płatności obligatoryjnych wynosi aż 31.066 tys. zł.

W związku z powyższym resort finansów zalecił między innymi finansowanie, w pierwszej kolejności, wydatków izb i urzędów skarbowych związanych z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania jednostek. W szczególnie uzasadnionych przypadkach administracja skarbowa powinna rozważyć sfinansowanie części niedoborów w zakresie wydatków bieżących oszczędnościami w wynagrodzeniach osobowych, tak aby nie wystąpiły zobowiązania wymagalne.

Zgodnie z rekomendacjami Departamentu Administracji Podatkowej, izby skarbowe powinny na bieżąco monitorować sytuację finansową podległych urzędów skarbowych oraz nadać priorytet dokonywaniu wydatków obligatoryjnych. Departament zastrzegł sobie ponadto prawo weryfikacji zasadności poniesionych przez izby i urzędy skarbowe wydatków niezbędnych na funkcjonowanie jednostek, w warunkach ograniczonych środków budżetowych.

źródło: www.skarbowcy.pl