W porządku obrad posiedzenia, które rozpocznie się 4 grudnia br. znalazła się wywodząc się z projektu rządowego i uchwalona 8 listopada 2013 r. ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje utrzymanie do 31 grudnia 2016 r. obecnie obowiązujących stawek VAT. W 2011 r. rząd, podnosząc VAT o 1 pkt proc., zapowiadał obniżkę tego podatku po trzech latach, czyli w 2014 r. - taki zapis znajduje się w obowiązującej ustawie o podatku od towarów i usług. Aby utrzymać obecne stawki do 2016 r., konieczne było znowelizowanie ustawy o VAT. W przeciwnym razie w przyszłym roku stawki VAT wróciłyby do poziomu z 2010 r., a stawka podstawowa wyniosłaby 22 proc.

Senat zajmie się także ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Przewiduje ona m.in. utrzymanie wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, posłów i senatorów, a także płac w tzw. „budżetówce” na poziomie roku 2013, zamrożenie na poziomie ubr. funduszu świadczeń socjalnych, uniezależnienie wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz podwyższenie akcyzy na alkohol etylowy (o 15 proc.), wyroby tytoniowe i susz tytoniowy (o 5 proc.).

Senatorowie będą debatować także nad nowelizacją ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, której celem jest wprowadzenie nowej stabilizującej reguły wydatkowej, która ma zapewnić długookresową stabilność finansów państwa i sprzyjać stabilności makroekonomicznej. Reguła m.in ograniczy wzrost wydatków administracji publicznej do średniego tempa wzrostu PKB, zastąpi obowiązującą tzw. dyscyplinującą regułę wydatkową, która przewiduje, że wydatki tzw. elastyczne nie mogą rosnąć szybciej niż o 1 proc. powyżej inflacji, oraz dotychczasowe sankcje przewidziane po przekroczeniu przez państwowy dług publiczny 50 proc. PKB, zmieni zasadniczo prowadzenie polityki fiskalnej przez nałożenie wiążącego prawnie limitu na poziomie około 2/3 wydatków sektora instytucji rządowych i samorządowych.