Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zmieniającej m.in. zasady opodatkowania handlu np. zużytymi akumulatorami i odpadami z tworzyw sztucznych.

Nowelizacja ustawy o VAT, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym zakłada, że obrót zużytymi akumulatorami, odpadami z tworzyw sztucznych, szkła i gumy będzie podlegał takim samym zasadom opodatkowania VAT, jak handel złomem.

Zmiany są związane z koniecznością dostosowania niektórych przepisów ustawy o VAT do regulacji unijnych, ale resort finansów zaproponował wprowadzenie kilku nowych regulacji. Doprecyzowano katalog odpadów przetwarzalnych, które są objęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Jest on stosowany w obrocie złomem od 1 kwietnia 2011 r., zgodnie z nim obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na nabywcy, a nie sprzedawcy. Dzięki zmianie ma być jasne, kiedy osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT będzie nabywca, a nie sprzedawca.

Ustawa rozszerza ponadto stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia na handel m.in.: zużytymi akumulatorami elektrycznymi, odpadami szklanymi i gumowymi i innymi z tworzyw sztucznych.

Uproszczono też zasady dotyczące przeliczania kursów walut przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro 2012 (udostępnianie obiektów odpłatnie publiczności). Obecnie kurs danej waluty przeliczany jest - co do zasady - na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Nowela przewiduje też zmiany w zakresie rejestracji i rozliczania VAT przez firmy zagraniczne świadczące w Polsce tzw. okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Podmioty takie będą korzystać z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT.

Nowela czeka na podpis prezydenta. Większość przepisów nowelizacji ma wejść w życie 1 lipca 2011 r. Regulacje dotyczące świadczenia przewozów 1 stycznia 2012 r.